Toyota, GM, VW, Hyundai ve Volvo gibi otomobil üreticileri, arabaları daha hızlı ve verimli bir şekilde inşa etmek için yüksek basınçlı alüminyum basınçlı döküm makinelerini kullanmayı düşünüyor. Fakat sürecin kalite ve esneklik riskleri oluşturduğu düşünülüyor.

Tesla tedarikçisi Idra Group’un da aralarında bulunduğu şirketler tarafından üretilen devasa alüminyum basınçlı döküm makineleri, yaklaşık 60 kaynaklı bileşeni tek bir modülle değiştirerek otomobil üreticilerinin üretimi basitleştirmelerine ve bazı alanlarda maliyetleri %40’a kadar azaltmalarına yardımcı oluyor.

Tesla, büyük tek parça araç alt gövdeleri yapmak, üretimi kolaylaştırmak ve robotların bile işini azaltmak için Giga Press olarak da bilinen devasa döküm makinelerinin kullanımına öncülük ediyor. Bu, en karlı akülü elektrikli araç üreticisi olmasına yardımcı oluyor.

Eleştirmenler, tek bir kusurun tüm modülü tehlikeye atabileceği ve bir şeyler ters giderse düzeltmeyi daha zor hale getirebileceği için sürecin kalite ve esneklik riskleri oluşturduğunu söylüyor. Ancak sektör, yükselen hammadde fiyatları arasında kar marjlarını korumakta zorlanırken, Toyota, General Motors, Hyundai, Volvo Cars gibi otomobil üreticileri ve Çinli elektrikli araç şirketi Nio, yardım için Idra gibi şirketlere yöneliyor.

Idra genel müdürü Riccardo Ferrario, Reuters’e şirketin Kuzey İtalya’daki Travagliato’daki genel merkezinde yaptığı bir röportajda, “Temel fikir, araba üretim sürecini basitleştirebilecek bir teknoloji sağlamaktı. Pil paketleri şu anda BEV’lerin toplam maliyetinin %25 ile %40’ını oluşturuyor. Gerisini daha az maliyetli hale getirmeniz gerekiyor.” diyor.

Ferrario, alüminyum döküm makinelerini kullanan otomobil üreticilerinin, bir aracın motordan sonra ikinci en pahalı bileşeni olan şasiyi oluşturmak için gereken yatırımları %40 ve parçalarının ortalama maliyetini %30 azaltabileceklerini iddia ettiklerini söyledi.

2008 yılında Çinli grup LK Industries tarafından devralınan Idra, 2016 yılından bu yana Giga Presleri geliştiriyor. Idra ve LK’nın rakipleri arasında Avrupa’da Bühler Group, Japonya’da Ube ve Shibaura Machine, Çin’de Yizumi ve Haitian yer alıyor.

Metal ve plastik basınçlı döküm, imalatta büyük ölçüde kullanılmıştır. Ancak otomobil yapımında büyük alüminyum alt gövdelere uygulanması nispeten daha yenidir.

Apollo Reports verilerine dayanan bir AlixPartners analizine göre, küresel alüminyum basınçlı döküm pazarının değeri geçen yıl yaklaşık 73 milyar dolardı ve 2032’de 126 milyar doları aşacağı tahmin ediliyor.

Alüminyum, hafifliği nedeniyle değerlidir ve motorlar dahil diğer araba parçalarında da kullanılır. European Aluminium lobi grubu tarafından yaptırılan bir araştırmaya göre, Avrupa’da üretilen arabalardaki ortalama metal içeriği 2019’a kadar olan üç yılda %20 artarak 179 kilograma yükseldi ve 2025 yılına kadar neredeyse 200 kilograma yükselmesi bekleniyor.

Idra’nın en yeni ve en büyük gigapresi küçük bir ev boyutundadır ve 9.000 tonun üzerinde sıkıştırma kuvveti üretir. 2021’de 100 milyon euro gelir elde eden şirket, müşterilerini açıklamıyor. Ancak ilk Giga Press 9.000’in sevkiyata hazır videosunu yayınladıktan sonra Tesla CEO’su Elon Musk, bunun şirketinin yeni Cybertruck’u için olduğunu söyledi.

Tesla, bir Model Y’yi 10 saatte üretebildiğini söylediği Berlin yakınlarındaki Grünheide de dahil olmak üzere tüm tesislerinde gigapresleri çalıştırıyor. Bu, rakipler tarafından üretilen elektrikli arabalardan yaklaşık üç kat daha hızlı.

Ferrario, Idra’nın üç otomobil üreticisi ve bir o kadar da ‘Tier 1’ parça üreticisi ile sözleşmesi olduğunu söyledi. Konuya yakın kaynaklar Hyundai’nin de aralarında olduğunu söyledi. EFESO imalat danışmanı Ralf Bechmann, basınçlı dökümün faydalarının, onu diğer üreticiler tarafından da artan sayıda yeni BEV araç modeline uygulanmaya iteceğini söyledi. Giga Presses tarafından dökülen ön ve arka alt gövdeler artık BEV’ler için üç parçalı bir şasi oluşturmak üzere pil takımlarıyla birleştirildi.

Ferrario, “Otomobil üreticilerinin %80’inin, en azından yeni platformlara dayalı BEV arabaları için 2035 yılına kadar Giga Preslerini kullanacağına bahse girerim. Ama asıl soru şu: Daha da büyük Giga Preslere ihtiyacımız olacak mı?” diyor.

Yine de tüm otomobil üreticileri ikna olmadı ve EFESO’dan Bechmann, büyük modül kalıp dökümünün ürün tasarımının “süper sağlam” olmasını gerektirdiği konusunda uyardı. Yaklaşan Trinity modeli için başlangıçta döküm yapmayı düşündükten sonra, Volkswagen Grubu geri adım attı, BMW ise hiçbir zaman ilgi göstermedi.

Ferrario, otomobil endüstrisinin muhafazakar olma eğiliminde olduğunu ve kimsenin yerleşik süreçleri tersine çevirmekten hoşlanmadığını söylüyor. Ancak kalıp dökümün otomobil üreticilerindeki işler için bir risk oluşturduğu fikrini reddederken, gövde yapımının zaten yüksek düzeyde otomatik olduğuna dikkat çekti.

KAYNAK: