Yenilikçi ultra düşük temas dirençli kaplamaya sahip yeni bir bipolar plakanın piyasaya sürülmesinin, hidrojen yakıt hücrelerinin daha fazla verim elde etmesini sağlayacağı düşünülüyor.

Interplex’in yeni ürünü, daha iyi yakıt hücresi yığını yapısal bütünlüğü anlamına gelen ve sızıntı sorunlarını önleyen plaka düzlüğü için tasarlanmış ve üretilmiştir.

Korozyona dayanıklı SUS316L paslanmaz çelikten üretilen Interplex BPP’ler, 0,8 mm’ye kadar kalınlığa sahip olup, 8.000 saatin üzerinde kapsamlı bir çalışma ömrünü destekliyor. Bununla birlikte, ultra düşük temas dirençleri (1Ma basınç seviyelerinde < 2mΩ·cm²), kullanıldıkları yakıt hücresi yığınlarının verimlilik seviyelerini önemli ölçüde artırmaya yardımcı olurken, güç yoğunluklarının yükseltilmesini sağlıyor.

Interplex BPP’ler, kullanılan hassas damgalama teknikleri sayesinde, akış kanalı kalınlığının (aktif alanları boyunca) sıkı toleransları ile düzgünlükte yalnızca ≤%8 değişiklik gösteriyor ve ayrıca gelişmiş plaka düzlüğü sunuyor. Böylece bu BPP’ler, garantili sızdırmaz çalışma ve plakalarının tüm yüzeyi boyunca eşit güç dağıtımı sağlıyor. Benzer şekilde, gelişmiş lazer kaynağı, olağanüstü kaynak kalitesi gösteriyor.

Interplex’in geliştirdiği yüksek hızlı damgalama ve kaplama prosedürleri de önemli faktörlerdir. Bunlar aracılığıyla şirket, diğer tedarikçilere kıyasla beşte bir oranında plakaların fiziksel buhar biriktirme (PVD) kaplaması ile endüstri lideri verimlilik rakamlarına ulaşabilmektedir. Ek olarak, silikon kauçuk contaların BPP’ye bağlanması için tescilli aşırı kalıplama teknolojisi, yüksek doğruluk derecelerinde yapılıyorr. BPP’yi bir membran elektrot tertibatı (MEA) ile istiflerken montaj problemlerinin en aza indirilmesini sağlıyor.

Tedarikçilerin çoğunluğu laboratuvar tabanlı etkili çözümlere sahip olabilir. Ancak daha sonra daha büyük hacimlere yükselirken potansiyel olarak performansın bir kısmını kaybedebilirken, Interplex baştan sona aynı sürece güvenir. Müşteriler, bunu ilk prototiplemeden seri üretime kadar uygulayarak, spesifikasyon değerlerinin sürekli olarak güçlü kaldığından emin olabilirler.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/fuel-cell-technology/innovation-launched-to-enhance-hydrogen-fuel-cell-efficiency.html