• Ultium enerji geri kazanımı, elektrikli bir araç hareket ederken motordan, aküden ve hatta arabadaki insanlardan üretilen ısıyı yakalıyor ve bunu başka yerlerde bir ısı kaynağı olarak kullanıyor.
  • General Motors, bu sistemi verimliliği artırmak için geliştirdi ve yaklaşık %10’a kadar artırıyor.
  • GM, kurulumun GMC Hummer EV’nin üstün hızlanma performansına bile katkıda bulunduğunu iddia ediyor.

Elektrikli bir aracın pil takımından son enerjiyi çıkarmak önemli bir mühendislik görevidir. General Motors’un pilli elektrikli bir aracın enerjisinden en iyi şekilde yararlanmaya yönelik son hilesi, pilden, güç aktarma sisteminden ve hatta arabadaki insanlardan gelen aşırı ısı enerjisini geri kazanan ve onu ısıtmak için kullanan yeni bir tür ısı pompası sayesinde geliyor.

GM, bu yeni teknolojiye Ultium enerji geri kazanımı adını veriyor. Adından da anlaşılacağı gibi, teknoloji, şirketin Ultium tabanlı akülü elektrikli araç serisi için geçerli. Bu liste şu anda GMC Hummer EV’yi içerirken, Chevrolet Silverado EV ve Cadillac Lyriq de yakında çıkacak. GM, Ultium enerji geri kazanım sisteminin mevcut ve gelecekteki Ultium tabanlı EV’lerinin her birinde standart olarak geleceğini belirtiyor.

Ultium enerji geri kazanım sisteminin kullandığı ısı kaynakları arasında pilin kendisi, çeşitli güç elektroniği, bazı tahrik bileşenleri ve kabin içindeki insanların vücut ısısı ile aracın içindeki ve dışındaki nem yer alıyor. Ultium enerji geri kazanım sistemi, bu yakalanan ısıyı kabini ısıtmak için kullanıyor. GM, bu ısıtma çözümünün bir EV’nin menzilini %10’a kadar genişletebileceğini tahmin ediyor.

Ek olarak GM, Ultium enerji geri kazanım sisteminin elektrikli otomobillerinin kabinini içten yanmalı motorlu araçların “karşılaştırılabilir sistemlerinden” daha kısa sürede ısıtabileceğini iddia ediyor. Kurulum ayrıca potansiyel performans geliştirmeleri sunuyor. Örneğin, Ultium enerji geri kazanımı, araç Watts’tan Freedom moduna alındığında Hummer EV’nin tahrik sisteminin soğumasına yardımcı olur. Bu nedenle, büyük toplayıcının güç aktarma organı aşırı ısınmadan daha fazla itilebilir. Bu da Hummer EV’ye yaklaşık üç saniye 60 mil hızlanma süresi sağlar.

KAYNAK: https://www.caranddriver.com/news/a39868282/gm-ultium-energy-recovery/