General Motors, Tesla’nın üretim sürecini kurmasına yardımcı olmada kritik bir rol oynayan ve az bilinen bir şirket olan Tooling & Equipment International’ı (TEI) sessizce satın aldı.

TEI, Tesla’nın üretim süresini ve maliyetlerini azaltmak için büyük otomotiv gövde parçalarını tek parça halinde döktüğü benzersiz sürecine verdiği isim olan “Gigacasting“in önemli bir parçasıydı. Şirket, Tesla’nın gigacasting kalıplarının gelişimini hızlandırmasına yardımcı olan ve endüstri standardından daha karmaşık bileşenler için dökümler oluşturmasına olanak tanıyan kum döküm teknolojisinde uzmandır.

Reuters’in kimliği açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Detroit merkezli GM, eski otomobil üreticisinin e-mobilite operasyonlarını güçlendirme girişimlerinin bir parçası olarak şirketi düşük anahtarlı bir anlaşmayla satın aldı.

Reuters’in sorusuna yanıt veren şirket, General Motors’un yenilik portföyünü güçlendirmek ve benzersiz döküm teknolojisine erişimi güvence altına almak için Tooling & Equipment International’ı satın aldığını söylüyor. GM’nin, bu yıl 1 Temmuz’da resmi olarak dev şirketin Küresel Üretim Bölümü’nün bir parçası haline gelen TEI için 100 milyon dolardan daha az bir ödeme yaptığı bildirildi. Bu satın alma sadece kısa bir süre önce sürücüsüz birimini askıya almak zorunda kalan GM için değil, Tesla için de kritik bir zamanda gerçekleşti. EV öncüsü, otomobilleri ucuza üretmeye çalışıyor ve bildirildiğine göre 25.000 dolarlık bir EV’yi piyasaya sürmek için yarışıyor. Mücadelede yer alan diğer şirketler arasında Volkswagen ve Stellantis markası Opel de bulunuyor.

TEI ve diğer şirketler, erimiş alaşımları dökmek için kullanılabilecek test kalıpları yapmak için endüstriyel kum kullanıyor. Kum kalıplar hızlı bir şekilde basılabilir ve ince ayarlarla birçok kez yeniden basılabilir, bu da şirketlerin tasarımları minimum maliyetle yenilemesine olanak tanır. Şirketler, Tesla’nın gigacasting süreci için özellikle önemli olmuş, kum dökümlerinde kullanılabilecek alaşımlar geliştirmiş ve metal gövde parçalarını birlikte kalıplandıktan sonra ısıl işleme tabi tutacak teknikler bulmuşlardır.

TEI’nin ortadan kalkmasıyla Tesla, önümüzdeki yıllarda piyasaya sürmeyi planladığı daha ucuz EV’leri oluşturmak için ihtiyaç duyduğu kalıpları geliştirmek için şirketin İngiltere, Almanya ve Japonya’da kullandığı diğer üç döküm uzmanına güvenmek zorunda.

Elektrikli araç üreticisi aynı zamanda TEI’nin yerini alacak başka bir kum döküm uzmanı bulmak için çabalıyor ve hatta üçüncü taraf tedarikçilere bağımlılığı azaltmak için uzmanlığı şirket içinde geliştirmeyi bile düşünebilir.

TEI ve GM ilk olarak 2021 yılında, Detroit merkezli şirket TEI’den 340.000 dolarlık lüks Cadillac Celestiq EV için bazı alt gövde dökümlerini test etmesini ve üretmesini istediğinde birlikte çalıştı. TEI, Celestiq dökümleri için Amerikan Dökümcüler Derneği’nden 2023 Yılın Döküm Ödülü’nü aldı; otomobil gelecek yıl showroomlara ulaşacak.

“TEI’nin GM bünyesine katılması, şirketin onlarca yıllık döküm deneyimine dayanıyor ve Cadillac Celestiq gibi gelecekteki düşük hacimli ürünler için stratejik dökümlerle rekabet avantajı sağlıyor” diyen GM, açıklamasında “TEI, GM’nin ana şirketi olarak kendi ticari kuruluşu olarak kalacaktır” ifadelerine yer verdi.

KAYNAK: https://etn.news/buzz/gm-gigacasting-tei