Ford, bugüne kadar ticari araçlarında Volkswagen’in elektrikli MEB mimarisi ile gelen teknolojiyi kullandı. Şirket, önümüzdeki on yılın ortasından itibaren, geleceğin elektrikli otomobilleri için kendi teknolojisini benimseyecek.

ABD’li otomobil üreticisi Ford, ortağı Volkswagen’in konseptlerine ek olarak orta vadede Avrupa’da yeni nesil elektrikli araçlarda kendi platform bileşenlerini kullanmak istiyor. Ford’un Avrupa’daki e-araç patronu Martin Sander’in “Financial Times”a (16 Ocak) verdiği demeçte, on yılın ortasından itibaren tescilli bir sisteme sahip modellerin montaj hattından çıkması gerektiğini belirtiyor. Aynı zamanda, Wolfsburg ekibiyle daha fazla işbirliği konusunda nihai bir karar verilmedi.

Ford, hafif ticari araçlarında da VW teknolojisini kullanıyor. Öte yandan Volkswagen, Amarok kamyonetini bir Ford Ranger’ı temel alarak inşa ediyor. 2023/2024 yılına kadar Ford’da VW’nin modüler elektrikli tahrik sistemini içeren iki model de gündemde. Sander, bundan sonra Ford’un Volkswagen ile uyumlu olmayan kendi teknolojisini de kullanmak istediğini söyledi. ABD’li şirketin İspanya’daki Valencia lokasyonunda bir Ford elektrik platformu için ilgili planları bulunuyor.

Ekim ayının sonunda VW ve Ford, Argo AI yazılım şirketindeki robot arabaları içeren ortak projenin fişini çekmişti. Her ikisi de %40 hisseye sahipti ve 2019’da teknolojinin geniş tabanlı ortak gelişimi konusunda anlaşmıştı.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/ford-plant-alternativen-zu-vws-meb-technik-a-b5526f23a22c143696b56d8c9a089c0e/