Elektrikli araçlar için karayoluna gömülü kablosuz şarj, Detroit’teki bir şehir otoyoluna entegre ediliyor. Binek ve ticari elektrikli araçların kamuya açık karayolu şarjı için geliştirilen pilot program ABD’de bir ilk olarak dikkat çekiyor. Tel Aviv, İsrail merkezli Electreon CEO’su Oren Ezer, elektrikli araç alıcı ünitelerinin modüler olduğunu ve binek araçlarla birlikte hafif, orta ve ağır hizmet ticari araçlarla da uyumlu olduğunu söylüyor. Michigan’ın 2023’te ilk elektrikli karayolunu işletmesi bekleniyor.

Electreon’un patentli kablosuz yol içi EV şarj teknolojisi, İtalya’da 1,05 km şehirlerarası paralı yol ve İsveç’te 1,65 km kamu yolu dahil olmak üzere çeşitli Avrupa tanıtım projelerinde halihazırda kullanılmaktadır. İsveç’in politika yapıcıları, 2030 yılına kadar 2.000 km elektrikli karayoluna sahip olmayı hedefliyor. Detroit’in elektrikli karayolu, Ford Motor Co. tarafından geliştirilmekte olan bir mobilite-inovasyon bölgesi olan Michigan Central’ın yakınında olacak.

Şirketin Araştırma ve Geliştirme Mühendisliği direktörü Jim Buczkowski, kablosuz şarj altyapısının otonom araçlar da dahil olmak üzere çeşitli araç türlerini içeren bir dizi kullanım durumunu ve Ford gibi ortakları destekleyeceğini belirtiyor.

Bulut Tabanlı Sistem İzleme

1,9 milyon dolarlık Michigan projesi, en az 1.6 km boyunca bir şeritli halka açık karayolunu içeriyor. Mayıs ayı ortası itibariyle, Michigan Ulaştırma Departmanı (MDOT), Detroit’in Corktown bölgesindeki Michigan Bulvarı veya 14. Cadde’nin bir bölümünün elektriklendirilmesi konusunda bir fizibilite çalışması yapıyor. Mevcut yol yüzeyi kaldırıldıktan sonra, kauçuk kaplı bakır bobin segmentleri yol yüzeyinin 8 cm altına gömülecek. Electreon’un Başkan Yardımcısı Dr. Stefan Tongur, elektrikli olmayan araçların yolu herhangi bir aksama olmadan her zamanki gibi kullanabildiğini söylüyor.

Karayolunun bobin segmentleri, EV hareket ederken veya doğrudan bobinlerin üzerine park edildiğinde manyetik rezonans indüksiyonu yoluyla bir EV alt takımına monte edilmiş alıcıya güç iletir. Yol kenarına yakın yer altında veya yer üstünde bulunan bir güç yönetim birimi, enerjiyi elektrik şebekesinden karayolunun bakır bobin altyapısına aktaracaktır. Buradaki bulut tabanlı yönetim yazılımı, canlı izleme ve akıllı şarj bilgileri sağlar.

Electreon’un teknoloji çözümü, tasarlanmış sistem mimarisi ve bir güç alıcısıyla donatılmış bir EV ile gömülü karayolu bobinleri arasındaki iletişim mekanizması dahil olmak üzere çeşitli tescilli yönleri kapsayan 19 patente sahiptir. Ezer, araç alıcılarının fikri mülkiyeti OEM’lere ücretsiz olarak sunulacağını da sözlerine ekliyor.

Hem pil boyutu hem de bir EV’ye bağlı alıcı sayısı şarj süresini etkiler. Sürüş hızının da şarj performansı üzerinde ihmal edilebilir bir etkisi vardır. Bugüne kadar Electreon’un alıcılarını 80 km/saat hıza kadar test ediyordu. Örnek olarak, beş alıcıya sahip ticari bir kamyon 60 kph hızla seyahat ediyorsa, pili tam olarak şarj etmek için 60 km elektrikli yol gerekiyor.

Daha büyük araçlar birden fazla Electreon alıcısını destekleyebilir. Örneğin, Sınıf 8 kamyonlara yedi adede kadar şasi alıcısı takılabilir. Otobüslerin üç alıcısı olabilirken, yolcu minibüslerinin iki alıcısı olabilir. Elektrikli bir araçtaki alıcı sayısı, kullanım durumuna, araç boyutuna ve araç tipine bağlıdır. Ağır hizmet tipi EV’ler için her Electreon alıcısı, bataryaya 25 kW’a kadar güç sağlayabilir. Electreon, hafif hizmet tipi yolcu elektrikli otomobillerinin güç aktarım hızı gereksinimlerine göre 7 kW ve 11 kW alıcı seçenekleri sunuyor.

MDOT’un bağlantılı ve otomatikleştirilmiş araçlar için kıdemli proje yöneticisi Michele Mueller, elektrikli yolların güvenli ve sürdürülebilir kamuya açık enerji platformları aracılığıyla sürekli araç çalışmasını sağlayarak elektrikli araçların benimsenmesini hızlandırabileceğini söyledi. Ayrıca, kablosuz bir yol içi şarj sisteminin, bir EV’nin pil şarjını potansiyel olarak uzatarak EV’ler için devrim niteliğinde olacağını ve EV’lerin menzil kaygısını azaltabileceğini sözlerine ekledi.

Dört Mevsim Testi

Detroit tanıtım projesi, donanım ve performans hedeflerini test etmek için dört mevsimlik bir mekan sağlayacaktır. Electreon’dan Tongur, Avrupa’da devam eden projelerden elde edilen bulgulara dayanarak hava durumunun bir sorun olmayacağını söyledi. Kablosuz altyapı, karayolunun altında olduğu için enerji transferi kar ve buzdan etkilenmezken, aynı zamanda asfaltın altındaki kangallar etkilenmeden her zamanki gibi yol bakımı yapılabilir.

EV satışları, 2021 için Michigan’daki tüm yeni araç satışlarının %2’sinden daha azını oluşturdu. Burns, Michigan’ın EV geleceği hakkında dahili tahminlerinin EV satışlarının 2025’te %10, 2030’da %20 ve 2035’te %35 olmasını öngörüyor. Bugün, DTE’nin güneydoğu Michigan hizmet bölgesinde 21.800 olmak üzere Michigan’da yaklaşık 32.000 EV bulunmaktadır.

ABD’deki en büyük tamamen elektrikli toplu taşıma otobüsleri filosu, Utah merkezli WAVE (Kablosuz Gelişmiş Araç Elektrifikasyonu) Salt Lake City’den patentli bir kablosuz şarj sistemi kullandığından, elektrikli araçların kablosuz şarj edilmesi Amerika için yeni değil. Güney Kaliforniya’daki Antelope Valley Transit Authority’nin 54 BYD yapımı otobüslerinin 48’inde WAVE alt takım alıcıları bulunuyor. Bu WAVE uyumlu elektrikli otobüsler, 260 km bir alanda bulunan kablosuz şarj depolarını kullanır. Ek olarak, elektrikli araçların halka açık olmayan elektrikli bir karayolu üzerinden kablosuz olarak şarj edilmesi, Utah Eyalet Üniversitesi’nin Elektrikli Araç ve Karayolu (EVR) Tesisi ve Test Pisti’nin devam eden bir Ar-Ge ve test çalışmasıdır.

KAYNAK: https://www.sae.org/news/2022/06/wireless-road-charging-for-evs