AVROTAS’ta yeni teknolojik ilerlemeler ve buluşlar gerçekleşiyor.

Ürün geliştirme konusunda önemli tecrübelere sahip olan firmamız, alüminyum köpük üretimi yapan Alupam A.Ş. ile bilgi birikimlerini ve tecrübelerini birleştirerek emniyet kemeri üzerinde gelen kuvvetleri absorbe edecek ve insan vücudunda oluşabilecek olası travmaları minimize edecek bir yapı tasarlamıştır. Proje kapsamında elde edilen ürün, yeni araçlarla birlikte, mevcut araçlara da kolaylıkla entegre edilebilecek.

TÜBİTAK 1501 programı kapsamında geliştirilen ve patenti alınan  “Aktif Gergili Emniyet Kemerlerine Entegre Alüminyum Köpük Takviyeli Darbe Sönümleme Sisteminin Tasarımı ve Üretimi” projemiz kapsamında mevcut emniyet kemerinin kaza sırasında açığa çıkan yüksek enerjiyi yeteri kadar sönümleyememesinin olumsuz etkilerinin ortadan kaldırılması amaçlandı. Bu kapsamda, emniyet kemeri sisteminin mevcut faydalarından ödün vermeden insan bedeni üzerinde oluşan travmayı minimize edecek bir sistem tasarımı gerçekleştirildi.

Yapılan çalışmada, insan vücudunun hem göğüs ve omuz bölgesini hem de bel ve kalça bölgesini güvende tutacak 3 noktalı emniyet kemeri sistemi kullanıldı. 3 noktalı emniyet kemeri, vücudun önemli kısımlarını korumasına rağmen, motorlu araç kazalarında kişinin savrulmasını önlemek amacıyla kendini kitlemektedir. Bu esnada vücut ciddi baskı altında kalmakta ve göğüs kafesi, omuz ve bel kısımları ezilme burkulma gibi zarara uğramaktadır. Ortaya çıkan yüksek miktardaki enerjiyi yeteri kadar sönümleyemeyerek insan vücuduna aktaran mevcut emniyet kemeri sisteminin kaza anında çok ciddi göğüs bölgesi travmalarının oluşmasına ve ölümlere sebebiyet verdiği görülmüştür.

Bu çalışma çerçevesinde geliştirilen alüminyum köpük takviyeli enerji sönümleme mekanizmasının temel amacı, mevcut emniyet kemeri sistemlerinin faydalarından ödün vermeden, kaza esnasında açığa çıkan kuvveti, yolcuya en az hasar vereceği seviyelere indirip minimize etmektir. Bu çalışma kapsamında, alüminyum köpük takviyeli enerji sönümleme sisteminin, araç üzerinde entegre edilmesiyle ilgili ön fizibilite çalışmaları yapılarak bu sistemin araç içerisindeki en doğru konumu belirlenmiş ve sonlu elemanlar yazılımlarıyla doğrulaması yapılmıştır.

Neden Alüminyum Köpük?

Gözenekli bir yapıya sahip olan alüminyum köpük, son yıllarda otomotivden havacılığa kadar birçok farklı sektörde tercih edilmeye başlamıştır. Bu çalışmada, sönümleme elemanı olarak tercih edilen alüminyum köpük, yüksek rijitlik, yüksek mukavemet, düşük yoğunluk, enerji sönümleme kabiliyetlerinin yüksek olması, ses yalıtımına yardımcı olması ve vibrasyonu azaltması gibi avantajlarıyla öne çıkarken, aynı zamanda geri dönüşümlerinin de mümkün olmasıyla ön plana çıkmıştır.

Yapılan çalışmalar sonucunda 20 mm x 70 mm x 140 mm ebatlarındaki alüminyum köpüğün araç içerisine entegre edilebileceği belirlenmiş olup, bu ölçü değerlerinin enerji absorbe etme performansını ve malzeme davranışını gözlemlemek için sonlu elemanlar analizleri gerçekleştirilmiştir. Belirlenen ebatlarda yaklaşık 380 J’luk enerji sönümleyebildiği görülen yapının maksimum 11 kN’a ulaştığı ve alüminyum köpüğün yaklaşık %60 oranında bir sıkışmaya maruz kaldığı tespit edilmiştir.

 

İlerleyen süreçte ürünün otomotiv sektöründe önemli bir yere sahip olması için gerekli çalışmaları takip ediyor olacağız.

 

Çalışmalarımız hakkında bilgi almak ve sorularınız için  “info@avrotas.com” adresimize e-posta gönderebilirsiniz.