Mercedes-Benz Trucks, akülü elektrikli uzun yol kamyonu eActros 600’ün piyasaya çıkışını kutluyor. 40 tonluk kamyonun satışına bu yıl içinde başlanacak. Seri üretimin ise 2024 yılı sonunda başlaması planlanıyor.

Daimler Truck, eActros 600’ü güvenle ön plana çıkarıyor. Araç bugün Almanya’nın Egestorf kentinde A7 üzerindeki Break Autohof Hamburg Nordheide’de tanıtıldı. Stuttgart merkezli şirkete göre model, segmentteki dizel motorlu kamyonların yerini almaya başlıyor. Ağır elektrikli kamyon teknoloji, sürdürülebilirlik, tasarım ve karlılık açısından öncü olacak. Bu nedenle, geliştiriciler geleneksel tasarımdan pek çok noktada saptılar. Bu sadece EV’ye özgü parçalar için geçerli değil.

Teknik verilere bakacak olursak, eActros 600, 44 tona kadar brüt kombinasyon ağırlığına sahiptir. Standart bir römork ile yaklaşık 22 tonluk bir taşıma yükü sağlar. Satış açısından ana odak noktası Avrupa olacak. eActros bir çekici ünitesi olarak 6,23 metre olup, sıra dışı bir uzunluğa sahiptir. Yeni AB mevzuatı sayesinde buna izin verilmektedir.

Uzun Mesafeli Taşıma İçin Dört Vites

eActros 600, iki elektrik motoru ve dört vitesli bir şanzıman ile şirket içinde geliştirilen bir elektrikli aksa sahiptir. Sistem 800 Volt için tasarlanmıştır. 400 kW sürekli ve 600 kW tepe gücü üretir. Mercedes-Benz Trucks’a göre, tahrik özellikle ağır uzun mesafe taşımacılığı için geliştirildi. Bu nedenle de bilinçli olarak dört vitesle donatıldı. Halihazırda piyasada bulunan orta hizmet eActros 300/400, iki elektrik motorunu iki vitesli bir şanzımanla birleştiriyor.

Tip tanımı için belirleyici olan eActros 600’deki bataryanın enerji içeriği yaklaşık 600 kWh’dir. Daha kesin olmak gerekirse, her biri 207 kWh’lik üç pakete bölünmüş brüt 621 kWh’dir. Wörth am Rhein’daki ana fabrikada dünya prömiyeri öncesinde düzenlenen özel bir medya etkinliğinde, brüt içeriğin %95’inin kullanılabileceği belirtildi. Ar-Ge eActros 600 Proje Müdürü Michael Wolf, bunun (CATL ile birlikte) uyarlanmış LFP hücreleri sayesinde mümkün olduğunu ve “gereksiz ağırlık taşımamaya” yardımcı olduğunu söyledi. Her bir paket 1,5 ton ağırlığında, dolayısıyla toplam batarya ağırlığı 4,5 ton. Paketleri akslar arasına yerleştirmek için çekici ünitenin dingil mesafesi dört metreye kadar uzatıldı. Bu, eActros’un yukarıda bahsedilen uzunluk artışının ilk nedenidir.

Ayrıca, araç 4,6 veya 4,9 metre dingil mesafesine sahip bir platform şasi varyantı olarak da sunulacak. Wolf, amacın “tüm yaygın uzun mesafe taşımacılık versiyonlarını kapsamak” olduğunu söylüyor.

Üretici, menzilin 500 kilometre olduğunu ve yasal olarak öngörülen sürücü molaları sırasında ara şarj ile günlük menzilin “1.000 kilometreden önemli ölçüde daha fazla” olması bekleniyor. Beş farklı seviyeye ayarlanabilen geri kazanım (tek pedallı sürüş dahil) önemli bir rol oynamaktadır.

Bu arada, yukarıda bahsedilen LFP teknolojisi uzun bir hizmet ömrüne sahiptir. Daimler Truck, dizel kamyonlara benzer şekilde on yıllık kullanımda 1,2 milyon kilometre yol kat etmeyi hedefliyor. Bu kullanım süresinden sonra akünün “sağlık durumu” hala %80’in üzerinde olmalıdır.

CCS portu ve gelecekteki MCS portu aracın sol tarafında sürücü kabininin arkasında yer almaktadır. MCS ile bu, standardizasyonun bir parçasıdır. Dolayısıyla, MCS özellikli tüm araçların şarj portu gelecekte aynı yerde olacak. İsteğe bağlı olarak, müşteriler eActros 600’ün sağ tarafında başka bir CCS portu alabilirler.

Güç Aralığı 22 ile 90 kW Arasında Olan PTO’lar

Kabinin altındaki ön kutu da kayda değerdir. Çeşitli kontrol üniteleri, HV bileşenleri, elektrikli hava kompresörü ve 600 için geliştirilen PTO’ları içeren bir teknoloji modülüdür. Ürün yelpazesinde elektrikli-mekanik PTO’ların (örneğin damperli yarı römorklar, yürüyen zeminli römorklar veya silo römorkları için) yanı sıra 22 ile 90 kW arasında güç aralığına sahip elektrikli DC veya AC PTO’lar (örneğin frigorifik kasalar veya römorklar için) bulunmaktadır.

Görsel olarak Daimler Truck, markayı tanımlayan tasarım unsurları ile aerodinamiğe yönelik bir yapım yönteminin bir karışımını tercih etti. Örneğin, kabin öne doğru hafifçe kavislidir (yaklaşık sekiz santimetreye kadar) ve böylece “aerodinamik bir şekil” oluşturur. Bu, eActros’un uzunluğunun ikinci nedenidir.

Ön kısım kapalı, alt gövde örtülü ve A sütunları hava deflektörleriyle donatılmıştır. Wörth’teki brifingde öğrendiğimize göre, tüm boşluk boyutları optimize edilmiş ve araç mümkün olan en iyi şekilde “sızdırmaz” hale getirilmiş. Aerodinamik paket, Led Matrix farlar ve yasal nedenlerden dolayı tamamen kesintisiz olmayan bir LED ışık şeridi ile birlikte geliyor.

Şimdi yeni modelin şarj özelliklerine bakalım. eActros 600, 400 kW’a kadar CCS şarj kapasitesine sahip ancak elbette daha sonra megawatt şarj (MCS) kapasitesine de sahip olacak. Daimler Truck, standart tam olarak geliştirilmeden önce 600’ü piyasaya sürmek istediğinden, üretici bu ikilemi isteğe bağlı bir ön donanımla çözüyor. Başka bir deyişle, müşteriler eActros 600’lerini talep üzerine, daha sonraki MCS bağlantı noktası ve destek teknolojisi için bir yer tutucu takılmış olarak teslim alacaklar. Proje yöneticisi Tilmann Morlok, standart yayınlanır yayınlanmaz, iniş konnektörünün uyarlanmasının kolay olacağını söylüyor. Böylece 600’ün bataryaları yaklaşık bir megawatt güçle yaklaşık 30 dakika içinde%20’den %80’e kadar şarj edilebilecek.

Mercedes-Benz Trucks, kabini “ProCabin” adı altında pazarlamayı planladığını duyurdu. Geliştiricilere göre, cW değeri mevcut Actros serisi kabinden %9 daha düşük. Aerodinamik BEV’e özgü bir konu olmadığından, Wörth’ün söylediğine göre, geliştirmeden elde edilen bulgular gelecekteki dizel modellere de aktarılabilir. Ancak şu da bir gerçek: “Hava direnci enerji tüketimini etkileyen ana faktörlerden biri olduğundan, özellikle uzun mesafeli operasyonlarda akülü elektrikli kamyonlarda aerodinamiğin iyileştirilmesi belirleyici bir öneme sahiptir.”

Bu da bizi elektrikli devin öngörülen karlılığına getiriyor. Stuttgart merkezli şirket, filo operatörleri için karlılıkta yeni standartlar belirleyeceğini ve “uzun vadede önemli uzun yol taşımacılığı segmentinde dizel kamyonların çoğunun yerini alacağını” iddia ediyor. Müşterilerin dizel bir kamyonla maliyet eşitliği sağlayabileceği zaman dilimi, öncelikle geçerli geçiş ücreti sistemlerine, elektrik fiyatına ve dizel fiyatına bağlıdır. Daimler Truck, Fransa (düşük elektrik fiyatı) ve Almanya’da (planlanan CO2 bazlı kamyon geçiş ücreti), dizel eşdeğerinden yaklaşık iki buçuk kat daha yüksek bir satın alma fiyatına rağmen, modelin yaklaşık beş yıllık ortalama araç hizmet ömrü içinde veya yaklaşık 600.000 kilometre sonra dizel bir uzun yol kamyonundan daha karlı olabileceğini tahmin ediyor. Prensip olarak, eActros 600’ün tüm kullanım ömrü boyunca dizel kamyonlara kıyasla yüzde 80 oranında CO2 tasarrufu sağlaması beklenmektedir, ancak BEV modelinin fabrika çıkışındaki CO2 ayak izi akü nedeniyle başlangıçta daha yüksektir.

Kamuya Açık Şarj Altyapısı Şart

Daimler Truck, Avrupa’daki müşteriler tarafından gerçekleştirilen uzun mesafeli yolculukların yaklaşık %60’ının 500 kilometreden kısa olduğunu belirtiyor. Bu durumda, depodaki ve yükleme ve boşaltma noktalarındaki şarj altyapısı yeterlidir. Ancak yine de diğer tüm kullanımlar için, elektrikli kamyonun Avrupa çapında uzun mesafeli taşımacılık için uygun hale getirilmesi amacıyla kamusal şarj altyapısının sürekli olarak genişletilmesi hayati önem taşımaktadır.

eActros 600’ün satış lansmanının bu yılın sonlarına doğru yapılması planlanıyor. Üretici bu noktada daha kesin konuşmuyor. Fiyat da henüz kamuoyuna açıklanmadı. Seri üretimin 2024 sonunda başlaması planlanıyor. Halen yaklaşık 50 prototipten oluşan bir filo inşa ediliyor.

Mercedes-Benz Trucks CEO’su Karin Rådström, şirketinin ilk ağır hizmet e-kamyonunun tanıtımını şu şekilde yorumladı: “eActros 600, üç köşeli yıldıza sahip başka hiçbir kamyonda olmadığı kadar karayolu yük taşımacılığının CO2-nötrlüğe doğru dönüşümünü temsil ediyor. Müşterilerimize özellikle yüksek enerji verimliliği ve dolayısıyla karlılık sunabilen son derece yenilikçi tahrik teknolojisi ile karakterize edilmektedir. Bu da filo operatörleri için e-mobiliteye girişi daha da cazip hale getiriyor.”

eActros 600, Wörth’teki dizel örneklerle birlikte mevcut montaj hattında üretilecek. Mercedes-Benz Trucks bu prensibi eActros 300/400 için de uyguluyor ve bu küçük modelin EV bileşenleri ayrı bir salonda monte ediliyor. Proje müdürü Morlok’a göre eActros 600’de daha az dış kaynak kullanımı mümkün olacak. Başka bir deyişle, mevcut hat üzerinde EV bileşenlerinin daha fazla entegrasyonu söz konusu olacak. Prensip olarak üretici, BEV segmentindeki miktarlar başlangıçta ayrı üretim için henüz karlı olmadığından, tek bir hat üzerinde esnek üretime güveniyor.

Daimler Truck, erken benimseyenleri teşvik etmek için araç teknolojisi, danışmanlık, şarj altyapısı ve hizmetlerden oluşan bütünsel bir taşıma çözümü vadediyor. Bunun bir örneği, standart olarak sunulan ve sürücüleri akülerin şarj durumu, kalan menzil ve mevcut ve ortalama enerji tüketimi hakkında sürekli olarak bilgilendiren bir multimedya kokpittir (Interactive 2). Filo yöneticileri de filolarını verimli bir şekilde yönetmek için dijital çözümler talep edebilir. 2024 ortasından itibaren Mercedes-Benz Trucks, bayileri aracılığıyla şarj istasyonları sunmayı planlıyor.

KAYNAK: https://www.electrive.com/2023/10/10/world-premiere-clear-the-stage-for-the-mercedes-benz-eactros-600/