Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’ndeki geliştiriciler (DLR), emisyonsuz 1.000 kilometreye kadar bir menzile sahip olan orta sınıf ve lüks araçlar için bir konsept geliştirdiler.  Şehirlerarası Araç (IUV) olarak adlandırılan sağdaki araç, beş metre uzunluğunda ve iki metre genişliğinde olup beş kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip. Hafif yapısı sayesinde gövdesi sadece 250 kilogram ağırlığında olan araç, 4. seviye otomasyon için tasarlanmıştır. Ön koltuklar, yolcuların birbirine bakacak şekilde oturabilmesi için dönebilmektedir. Bununla birlikte, çalışmanın tahrik konsepti de oldukça dikkat çekicidir.

Hidrojen tankı ve pil

Araç, 45 kilowatt çıkışlı yakıt hücresini, 700 bar’lık hidrojen basınç deposunu ve 48 kWh’lik pili bir araya getiriyor. Toplam gücü 136 kilowatt olan elektrik motorları, aracı 180 km/s’e kadar hızlandırabilir. Çıkarılabilir piller ve hızlı hidrojen yakıt ikmali sayesinde de kullanıcılara zaman kazandırmaktadır.

Geliştiriciler, yakıt hücresini ön uca ve pili ise arkaya yerleştirmiştir. Yaklaşık 7,5 kg hidrojen depolayabilen hidrojen tankını ise gövdenin altında bulunmaktadır. Yeniliğin odak noktalarından biri de enerji yönetimi ve metal hibrit depolama sistemidir. Hibrit sistem sayesinde, 700 bar’daki hidrojen deposu ile 5 bar’daki yakıt hücresi arasındaki basınç farkının bir kısmı, aracın kliması için ek soğuk üretmek ve soğutma makinesini desteklemek için kullanılabilir.

DLR’daki proje yöneticisi Sebastian Vohrer, proje için IUV’yi yuvarlanabilir bir gövde göstericisi olarak kurduklarını ve bunun, aracın pratikte nasıl görünebileceğine dair ilk izlenimi verdiğini belirtiyor.

Hafif yapısıyla 1.600 kilogram boş ağırlık

Menzili artırmak ve aynı zamanda enerji tüketimini azaltmak için hafif yapı önemli bir unsurdur. Vohrer, 250 kg ağırlığındaki IUV’nin bu segmentteki araçlardan yaklaşık dörtte bir oranında daha hafif olduğunu söylüyor.

Büyük ölçüde fiber takviyeli plastiklerden oluşan gövdede alüminyum ve sandviç malzemeler de yer almaktadır. Fiber kompozit malzemeden yapılan üst tabaka ile plastik köpük veya balsa ağacı gibi sürdürülebilir malzemelerden yapılmış hafif çekirdek birleştirilir. Bir merkez sütun olmadan yapılan çalışmada, çarpma durumunda hidrojen deposunu ve yolcuları korumak için yan kapıların altına bir yan panel tasarlanmıştır.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/dlr-zeigt-oberklasse-fahrzeug-mit-brennstoffzellen-plug-in-hybrid-a-1104726/