Elektrikli tahrikin yakında ağır kamyonlar ve şehir içi otobüsler için standart haline gelmesi bekleniyor.

Kamyon ve otobüs üretimiyle tanınan Alman endüstri kuruluşu MAN, dizel yakıta veda etmeye hazırlanıyor. MAN CEO’su Andreas Tostmann, Handelsblatt ile yaptığı röportajda elektrikli tahrikli ağır kamyonların seri üretiminin 2024’ten itibaren Münih merkezinde başlayacağını ve ilk adımda 500 kilometrelik menzil planladıklarını söyledi.

Elektrikli kamyonlar, sonraki adımlarda ise yeniden şarj etmek zorunda kalmadan 700-1000 kilometre seyahat etmeye imkan sunacak. Volvo veya Nikola gibi rakiplerin aksine, VW yan kuruluşu, açıkça hidrojen yerine elektrikli kamyonu tercih ediyor.

2030 gibi erken bir tarihte, AB’deki yeni araçlar için iklime zarar veren karbon dioksit emisyonunun bugüne göre üçte bir oranında daha düşük olması ve ardından dizelin model yelpazesinden tamamen ortadan kalkması bekleniyor. Bu, uzun ürün kullanım ömürleri ile kamyon endüstrisi için büyük bir zorluk olsa da, geçen yıldan itibaren bu modeller sunulmaya başladı.

On Belediye Otobüsünden Dokuzu Yakında Elektrikli Olacak

MAN, şimdiden elektrik tahrikli küçük seriler sunuyor. Şirket, şehir içi otobüslerin seri üretimi 2020’den beri yapıyor. Üretilen şehir içi otobüsleri, 300 kilometrelik bir menzil ile kullanıma uygun olup, geceleri şarj ediliyor. Metropollerde zaten yüksek bir talebe sahip olan MAN, diğerlerinin yanı sıra Hamburg, Göteborg ve Zürih’ten de siparişler alıyor.

Elektrikli otobüsler, günümüzde hala içten yanmalı modellerden daha pahalı. Ancak Tostmann,  “2030 yılına kadar on şehir içi otobüsünden dokuzunun elektrik tahrikli teslim edileceğini varsayıyoruz.” sözleriyle satın alma ve işletme maliyetlerinin yakında düşeceğini vaat ediyor. Avrupa’da MAN, Mercedes’ten sonra pazarda ikinci sırada yer alıyor.

Münih’teki ana fabrikada ağır kamyon serisinin dönüştürülmesi, dönüşümün kalbi olarak kabul ediliyor. MAN, Haziran ayından bu yana 4000 metrekarelik özel bir alanda e-kamyonların seri üretiminin provasını yapıyor. 2023’ün sonuna kadar ise tüm çalışanların elektrikli kamyon üretmeye yetkin olması bekleniyor.

Volkswagen MAN’da Sonuçları Görmek İstiyor

Tostmann, ana hissedar Volkswagen’in baskısı altında olduklarını belirtiyor. Volkswagen nihayet sonuçları görmek isterken, denetim kurulu çevresinde bu çalışmaların “MAN için son bir şans” olduğu konuşuluyor. Son zamanlarda, yeniden yapılanma konusunun öne çıktığı ve bunu Tostmann’ın değiştirilebileceğine dair söylentiler bile vardı. Bu durumu kesin bir dille reddeden CEO,  “Benim işim MAN için gelecek planını uygulamak” sözleriyle kararlılığını sürdürdü. Çalışmaların ilerlemesiyle maliyetlerin de yılda 1,7 milyar avro azalmasının beklendiği söyleniyor.

Gelecek İçin Konsept: Kamyon Pilotla Birlikte Otobana Çıkıyor, Sonra Kendi Kendine Gidiyor

Tostmann’ın 2030 yılı için bir vizyona ihtiyacı var. MAN CEO’su bunu öncelikle otonom sürüşün geliştirilmesinde mümkün görüyor. Tostmann, “Bir kamyonun işletim maliyetlerinin yaklaşık üçte birini sürücü oluşturuyor. İşte bu nedenle otonom sürüş, ticari araç endüstrisi için büyük önem taşıyor.” diyor. MAN, şimdiden Hamburg Limanı’nda konteyner yüklemesi için sürücüsüz kamyonları test ediyor.

Ancak, uzun yol trafiğindeki kamyonların çoğu otoyolda ilerliyor. Bilgisayar sistemi yakın zamanda birkaç direksiyon müdahalesini devralabilirken, otoyol güzergahı için hala bir konsept eksik duruyor. Tostmann, “Bir pilot gibi kamyonların otobana giden yolda otonom bir şekilde devam edebilmeleri için önce bir kişi tarafından yönlendirildiği bir sistem hayal edebiliyoruz.” diyor.

MAN, pilotaj konseptine giden yolun çok uzak olmadığını umuyor. Bu, Almanya’daki en büyük 2 MAN fabrikasının bulunduğu Münih ve Nürnberg arasındaki A9 üzerindeki “dijital test rotası otobanı” üzerinde denenecek.

KAYNAK: https://www.handelsblatt.com/technik/thespark/nutzfahrzeuge-abschied-vom-diesel-man-kuendigt-serienproduktion-von-elektro-lastwagen-an-/27562412.html?ticket=ST-39341-aUoiRS1wNoY2CTaV6Lni-ap6