Daimler Truck North America LLC (DTNA), pick-up ve teslimat uygulamaları için tasarlanmış bir elektrikli orta hizmet kamyonu olan Freightliner eM2’nin seri üretimine başladığı için ilk kamyonlar ABD ve Kanada’daki müşterilere teslim edilecek.

eM2, Freightliner M2 106 Plus platformu üzerine inşa edilmiştir ve 2022’de elektrikli Freightliner eCascadia’nın tanıtımını takip eder. eM2, elektrik motorlarını ve 2 vitesli şanzımanı doğrudan tahrik akslarına yerleştiren tescilli, tam entegre, akülü elektrikli Detroit ePowertrain’e sahiptir. Bu da mil başına en aza indirgenmiş enerji maliyeti sağlar.

Sürüş menzili, eM2 için iki batarya kapasitesi seçeneğine göre değişir. Sınıf 6 tek motorlu model 190’a kadar sürekli beygir gücü, 194 kWh batarya ve tek bir şarjla 180 millik tipik bir menzil sağlar. Buna karşılık, sınıf 7 çift motorlu varyant, 291 kWh batarya ile desteklenen 255’e kadar sürekli beygir gücü sunar ve tek bir şarjla 250 millik tipik bir menzil sağlar.

Üretim Merkezi

DTNA’nın Portland, Oregon’daki kamyon üretim tesisinde üretilecek araçlar, ABD’deki ilk üretim birimleri Ferguson, Hogan Truck Leasing, Inc., Penske Truck Leasing, PITT OHIO, Ryder System, Inc., TITAN Freight Systems ve Velocity Truck Rental & Leasing’e teslim edilecek. Kanada’da ilk üniteler Brossard Leasing ve Day & Ross’a gidecek.

Çok yönlü kamyonun üretimine başlanması, sıfır emisyonlu ürün serisine giden yolda önemli bir kilometre taşını daha işaret ediyor. DTNA eMobilite Başkanı Rakesh Aneja, “Aldığımız geri bildirimler, Freightliner eM2’nin müşterilerimizin beklentilerini karşılayacağına ve aşacağına olan güvenimizi pekiştiriyor. Ortaklarımız ve bayilerimiz Freightliner eM2’yi müşterileriyle tanıştırmak için sabırsızlanıyor. Biz de müşterilerimiz ve filolarımız tarafından kullanıldığını görmekten heyecan duyuyoruz.” diyor.

Güvenlik

Tescilli pil yan darbe koruması ve Detroit Assurance güvenlik sistemleri paketi sayesinde eM2, DTNA’nın yüksek güvenlik standartlarını korumaktadır. eM2, akü sağlığının, şarj durumunun ve enerji kullanımının gerçek zamanlı olarak izlenmesini kolaylaştıran son teknoloji ürünü bir bağlantılı araç çözümü olan Detroit Connect ile daha da geliştirilmiştir. Standart güvenlik özellikleri arasında artık Aktif Fren Desteği 5 (ABA5), Bagaj Kapağı Uyarısı, 0 mph’ye kadar Adaptif Hız Sabitleyici (ACC), Şerit Takip Uyarısı, Akıllı Uzun Farlar, Otomatik Silecekler/Farlar ve Yan Koruma Desteği yer alıyor. Bu bağlantı, genel enerji verimliliğini artırmak için verimli rota planlaması, enerji optimizasyonu ve yolculuk sonrası veri analizi sağlar.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/daimler-truck-begins-production-of-electric-freightliner.html