Elektrikli araç kullanımı hızla artıyor. Daha hızlı şarj ve şarj istasyonlarına daha kolay erişim sayesinde elektrikli araçlar artık geleneksel bir içten yanmalı motorlu (ICE) araç görmeyi beklediğiniz her yerde bulunabilir. Tüm bu EV’lerin içinde büyük miktarda depolanmış enerjiye sahip piller bulunuyor. Depolanan bu enerjinin birincil amacı aracı itmek olsa da, bu gücü şebekeye veya diğer ekipmanlara geri vermenin yararlı olabileceği bazı durumlar bulunuyor.

Bel’in BCV200-350-8 birleşik pil şarj cihazı, EV’lerin çok yönlülüğünü artırmak ve pillerini alternatif şekillerde kullanmak için çift yönlü bir pil şarj cihazından ve iki bağımsız dönüştürücüden oluşuyor.

Geleneksel şarj cihazları gücü, güç kaynağından pile olmak kaydıyla yalnızca tek bir yöne gönderebilir. Bu şarj cihazları AC’yi şebekeden alır ve pasif doğrultucular kullanarak DC’ye dönüştürür. Çift yönlü şarj cihazları, akü voltajını şebekeye geri beslemek için tekrar AC’ye çevirebilen aktif doğrultucular kullanır. Araçtan şebekeye (V2G) güç aktarmanın avantajlı olabileceği birkaç senaryo vardır.

V2G’nin birincil yararı, pik yüklerini yönetmektir. Şebeke gücü, voltaj düşüşlerine ve voltaj düşüşüne yol açan yük geçişlerine yavaş tepki verir. Şebeke tarafından üretilen fazla enerji tipik olarak boşaltılır ve israf edilir. Çift yönlü şarj ile EV pilleri şebeke depolama işlevi görebilir. Düşük talep sürelerinde EV pillerini şarj edebilir ve yüksek talep sürelerinde EV şebekeye geri güç sağlayarak şebeke kararlılığını artırabilir, voltaj dalgalanmalarını en aza indirebilir ve boşa harcanan enerjiyi sınırlayabilir. Bu, özellikle yenilenebilir kaynaklar için kullanışlıdır. Örneğin, güneş kaynaklarında, güneş yokken üretilen fazla enerji, pili şarj etmek için kullanılabilir ve pil, güneş battığında bu enerjiyi şebekeye geri sağlayabilir. Ayrıca, enerjiyi yüksek maliyetli zamanlarda dışa aktararak ve düşük maliyetli zamanlarda şarj ederek elektrik faturalarının düşürülmesine yardımcı olabilir.

Araçtan araca (V2V) şarj etme olasılığı da bulunuyor. Bir ICE aracını atlamak gibi, çift yönlü şarj, EV pilinin pili başka bir EV şarj etmesini sağlar. Bu, esas olarak diğer EV’lerin şebekeye erişimin sınırlı olduğu yerlerde şarj etmek için kullanabileceği ekstra büyük pillere sahip araçlar olan mobil şarj cihazları fikrine yol açıyor.

Bir EV’deki enerji deposundan yararlanmanın tek yolu şebekeye enerji vermek değildir. BCV200’deki 4 kW 12 V ve 1 kW 24 V DC dönüştürücüler, çok çeşitli ekipmanın EV aküsünden güç almasını ve şarj edilmesini sağlar. Geleneksel olarak emisyonlu ağır gaz jeneratörleri tarafından çalıştırılacak olan uzak çalışma sahalarındaki büyük ekipman, bunun yerine emisyonsuz EV’den güç alabilir. Bu voltaj raylarını oluşturmak için harici dönüştürücüler kullanılabilirken, BCV200’deki entegre dönüştürücüler, bu dönüştürücüleri bağlamak için gereken kablolamayla ilgili maliyeti ve alanı ortadan kaldırır.

Yollarda artan EV sayısı, potansiyel olarak yararlanılabilecek artan miktarda enerji depolama olduğu anlamına gelir. Bel BCV200-350-8 gibi çift yönlü şarj cihazları, yeni ve daha verimli yöntemlerle güç depolamayı, taşımayı ve tedarik etmeyi mümkün kılar. Entegre aşağı dönüştürücülerin eklenmesi, çok yönlülüğünü daha da artırarak, onu bir pil şarj cihazından çok daha fazlası haline getirir ve bir dizi güç ihtiyacını çözebilir.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/features/bi-directional-ev-charging-tapping-into-the-potential-of-v2gs-stored-energy.html