Toyota şimdiye kadarki en verimli Prius ile beşinci nesle uzanıyor. Beklenmedik sürüş performansı, geliştirilmiş verimliliği veya içte ve dışta şık, dinamik tasarımı göz önüne alındığında, yeni nesil 25 yıl önce başlayan yenilikçi bir geleneği sürdürecek.

Japon otomobil üreticisi, bu haftanın başlarında Toyota Prius isim levhası olan “Hybrid Reborn”u aktif olarak yeniden ortaya çıkardı. Yeniden tasarım, iyileştirilmiş stil, geliştirilmiş sürüş performansı ve daha fazlasıyla tamamlanan dünya prömiyeri, Japonya’nın Toyota City kentinde gerçekleşti. Avrupa veya Kuzey Amerika gibi diğer büyük bölgelerin önünde beşinci nesil Prius’u alan ilk pazar olması bekleniyor.

Prius’un normal HEV modellerinin ilk teslimatlarının bu kışın sonunda yapılması planlanırken, PHEV’ler ise gelecek yıl ilkbahardan itibaren hedeflenen müşterileriyle buluşacak. Böylece, kusursuz siluet korunmuş ve rafine edilmiş oluyor. Tanıtılan sarı ve gri renkli tasarımlar ise heyecan uyandırıyor.

Yumuşak ön ve arka tasarımıyla öne çıkan Prius, iç mekan tasarımıyla da beklentileri karşılıyor. Kaputun ve gövdenin altında, ikinci nesil bir TNGA platformu sürüş, performans ve konfor unsurlarını hallediyor. Yeni nesil hibrit sistemler beklendiği gibi tepki veren bir arabada iyi yakıt verimliliği ve konforlu bir sürüş deneyimi için çabalıyor.

Güç aktarma organlarının 1.8 litrelik HEV için henüz açıklanmayan bir güç seviyesinin yanı sıra 2.0 litrelik versiyon için 144 kW/193 beygir gücü içeriyor. Bir önceki modelinden 1,6 kat daha yüksek olan güç seviyesine sahip olan PHEV, yaklaşık %50 daha yüksek EV sürüş menzili, 6,7 saniyede 100 km/s’ye (62 mil) hızlanma ve muslukta 164 kW/220 hp/223 ps’ye varan hızlanma ile daha sportif bir model olduğunu öne çıkarıyor.

Toyota’nın hibrit çağını başlatan Prius, şirketin elektrifikasyon liderliğini vurgulayan ve ürün yelpazesindeki mevcut seçenekleri güçlendiren, yalnızca plug-in hibrit elektrikli araç teknolojisini içerecek.

Dünya prömiyeri bugün Japonya’da bulunurken, Los Angeles Otomobil Fuarı’nda, Avrupa prömiyeri 5 Aralık’ta yapılacak.

KAYNAK: https://www.autoevolution.com/news/does-the-all-new-fifth-gen-toyota-prius-have-what-it-takes-in-the-ev-centric-age-203988.html