Son zamanlarda, jeneratif yapay zeka etrafında tartışmalardan ve söylentilerden bahsetmeden adım atamaz hale geldik gibi görünüyor. Otomotiv endüstrisi de diğer birçok endüstri gibi, teknolojinin gelecekte nasıl kullanılabileceğini araştırıyor. Bu, araçların tasarımı ve üretimini içerebileceği gibi, sürücü ve yolcuların deneyimini iyileştirmeyi de içerebilir.

Jeneratif Yapay Zeka Tam Olarak Nedir?

ChatGPT ve Google’ın Bard gibi araçlar, kullanıcılardan gelen metin biçimindeki isteklere cevap vermek için kullanılabilecek metin, görüntü ve ses dahil yeni içerikler oluşturmak için kullanılan algoritmaların bir koleksiyonudur. Microsoft’un Bing arama motoruna son zamanlarda entegre edilen DALL-E ise görüntü oluşturabilen birçok jeneratif yapay zeka programından biridir.

Otomotiv dünyasında hızla yaygınlaşan bu araçlar, esas olarak (sürüşle doğrudan bağlantılı herhangi bir şeyden ziyade) bir otomobilin bilgi-eğlence sistemini geliştirmek için kullanılıyor. DS, ChatGPT’yi Iris bilgi-eğlence sistemine eklemek için bir deneme başlatırken, Mercedes ve Volkswagen, teknolojiyi sırasıyla MB.OS ve MIB4 işletim sistemlerini çalıştıran tüm arabalarına yükleyerek bir adım daha ileri gidiyor. Renault’nun yeni 5 EV’sinde ayrıca yapay zeka algoritmalarını kullanan Reno adında bir sesli asistan da yer alacak.

Mercedes’in baş teknoloji sorumlusu Markus Schäfer, “Bu dünyada heyecan gelir ve gider; ancak yapay zeka için durum böyle değil” diyor. ‘ChatGPT’nin tanıtılmasıyla daha da yoğunlaştı ve artık çok daha fazla odaklanılıyor. Arabada ChatGPT ile son dokuz ay boyunca edindiğimiz tüm bilgileri alıyoruz ve bunun bir sonraki gelişmesini duyurduk.’

Faydaları Nedir?

Birçok otomobil üreticisine göre arabanıza jeneratif yapay zekanın yerleştirilmesi, daha yüksek düzeyde kişiselleştirmeye ve insan ile makine arasında doğal bir iletişim yöntemine olanak tanıyor. Örneğin DS, güncellenmiş Iris sesli asistanının bir seyahat arkadaşı olmasına, gideceğiniz yerdeki iyi restoranlar önermesine veya canı sıkılan çocuklarınıza onları meşgul edecek hikayeler anlatmasına olanak tanıdığını söylüyor.

Yapay zeka ayrıca Toyota/Lexus’un 2026’dan itibaren seri üretim otomobillerde yer alması nedeniyle çok daha kişisel bir bilgi-eğlence deneyimi vaat eden yeni Arene işletim sisteminde de kullanılacak.

Perde arkasında üretimde yapay zeka kullanılıyor ve otomobil üreticileri hem maliyet hem de çevre açısından faydalı olduğunu düşünüyor. Mercedes, Rastatt tesisinde, mevcut A-Serisi, B-Serisi, GLA ve EQA’ların devam eden üretimini kesintiye uğratmadan yeni nesil MMA platformu tabanlı Elektrikli Araçları için bir üretim hattını simüle etmek üzere yapay zeka kullanıyor. Boyahanede üst katmanların enerji kullanımı yüzde 20 oranında azaltıldı.

Renault Grubu CEO’su Luca de Meo, “Kamyonlarımızı verimli bir şekilde doldurmak ve optimize edilmiş rotalar sağlamak için AI araçları geliştirdik. Bu sayede yolda 8000 kamyon daha az yakıt kullanıyor ve yaklaşık 21.000 ton CO2 emisyonunu önlemiş oluyoruz.” diyor.

Ancak riskler de var. Üretken yapay zeka araçları, insan işlerini ateş hattına koymanın yanı sıra, düzenli olarak telif hakkı ihlalleri veya açıkça hatalı olma riskini de taşıyor.

Mercedes teknoloji şefi Schäfer, ‘Bu, bir arabada uygulayıp sonra öylece bırakabileceğiniz bir şey değil’ diyor. ‘Bir arabada oturursanız ve ChatGPT size kesinlikle saçma olan bir şey söylerse, ürün sorumluluğu davalarına maruz kalabilirsiniz.’

Bu nedenle otomobil üreticileri temkinli davranıyor. Ancak kesinlikle oyunun kurallarını değiştiren bu yeni döneme doğru ilerliyorlar.

KAYNAK: https://www.carmagazine.co.uk/car-news/tech/ai-in-cars/