Formula 1 takımının geliştirme departmanı Williams, spor otomobiller için elektrikli bir mimari sunuyor. Bununla birlikte, yakıt hücresi teknolojisi için bir varyant da oluşturulacak.

İngiliz Formula 1 takımı Williams’ın geliştirme departmanı olan Williams Advanced Engineering, spor otomobiller için sunduğu EVR adı verilen platformun, gelecekteki hiper araba projelerine temel oluşturması amaçlanıyor. Bu platform, 1.650 kW/2.243 HP’ye kadar elektrikli bir tahrikle birleştirilebilen iki koltuklu karbon monokok ve alüminyum desteklere sahip hafif bir şasidir.

Elektrikli tahrik teknolojisi, performans ve yerleşim açısından ölçeklenebilir. Arkadan çekişe ek olarak, yol ve palet kullanımı için dört tekerlekten çekiş uygulanabilir. E-spor arabaları potansiyel olarak 1,8 tondan daha hafif olmalı ve 100 km/s hızı iki saniyede tamamlamalıdır. Hızlanmanın sonuna 400 km/s’de ulaşılmalıdır.

Spor otomobiller, 450 kilometrenin üzerinde bir menzil için bir akü yönetim sistemi dahil olmak üzere 85 kWh’ye kadar akülerle birleştirilebilir. Şirket, gelecekte EVR-H adı verilen yakıt hücresi teknolojisine sahip bir platform varyantı da geliştirmek istiyor.

EVR’nin temeli, müşterilerin bir yıl içinde nispeten düşük geliştirme maliyetleriyle bir prototip geliştirmesine izin vermelidir. İlk müşteri araçları da iki yıl içinde teslim edilebilmelidir. Platform, teknik konfigürasyon ve tasarım açısından yüksek derecede esnekliğe izin vermelidir. Şirket, 2025’ten itibaren, Viyana’dan yeni gelen 1,640 kW/2,230 HP spor otomobilin 99 kopyasını yapmak istiyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/williams-entwickelt-elektro-architektur-fuer-sportwagen-a-f631fba7adf13f7dbdda7348fee69a81/