Hem kendi markası altında hem de üçüncü taraflar için düşük ve orta hacimli EV’lerin tasarımı, mühendisliği ve üretiminde öncü olan Watt Electric Vehicle Company (WEVC), yeni nesil elektrikli hafif ticari araçların temelini oluşturmak için benzersiz bir hafif ve verimli şasi-kabin ürünü ortaya çıkardı.

Yılda 5000 adede kadar araç üretimi için tasarlanan, kod adı WATT eCV1 olan yenilikçi ve son derece esnek 3,5 tonluk kabin ve şasi ünitesi, müşterilerin özel filo gereksinimlerini karşılayan göreve özel modelleri kolaylaştırarak çok çeşitli elektrikli ticari araç tasarımlarına olanak tanır.

WEVC’den gelen çok sayıda ticari araç teklifinin ilki olan eCV1, şirketin çığır açan, tescilli PACES mimarisini, sofistike ancak uygun maliyetli bir modüler elektrikli araç platformu kullanıyor. Elektrikli bir geleceğe geçişte ticari araç üreticilerini, uzman araç dönüştürücülerini ve filo operatörlerini desteklemek için geliştirilen PACES, ISO düzenlemelerine uygundur.

“Hücreden kasaya” sistemi, pillerin (ayrı bir pil paketine sahip olmak yerine) birincil yapıya entegre edildiği, böylece sertliğin optimize edildiği, ağırlığın en aza indirildiği ve taşıma kapasitesinin en üst düzeye çıkarıldığı anlamına gelir. Sonuç olarak, temiz sayfa tasarımı, eCV1’in, çoğu ICE aktarma organlarından dönüştürülen ve geleneksel yüksek hacimli üretim süreçleriyle daha da kısıtlanan elektrikli hafif ticari araç tasarımlarının çoğunda bulunan yapısal, ağırlık ve paketleme tavizlerinin hiçbirine sahip olmadığı anlamına gelir.

eCV1 serisi, araç yolun hangi tarafında sürerse sürsün veya park etmiş olsun, operatör için kaldırım kenarından daha güvenli bir çıkış sağlayan merkezi bir sürüş konumuna sahiptir. Kabin, bir, iki veya üç kişilik bir araç olarak yapılandırılabilir. Bununla birlikte mükemmel görüş sağlayan büyük cam ev, aracı sürmeyi daha güvenli, manevra ve park etmeyi daha kolay hale getirir. Merkezi sürüş konumunun bir başka yararı da, A sütunlarının içe doğru yeniden konumlandırılmasına izin vermesi ve böylece verimli bir elektrikli ticari araç tasarlamada önemli bir ölçüt olan ön alanı ve sürtünmeyi azaltmasıdır. Eşsiz platform tasarımı, kolay giriş ve çıkışı kolaylaştıran ve şehir içi teslimat araçları için ideal olan “yürüyerek kabin” seçeneğini kolaylaştıran, tam ayakta yüksek tavan boşluğu yaratır. Kendinden hafif PACES mimarisi, 3,5 t ve 4,25 t segmentlerinde sınıfında lider taşıma kapasitesi ve menzil sağlayan, yalnızca 1750 kg’dan başlayan boş ağırlığa sahip bir şasi kabini sağlar.

Watt Electric Vehicles’ın Kurucusu ve CEO’su Neil Yates, “Endüstrinin karşılaştığı zorluklara yönelik benzersiz yaklaşımımız, göreve özel, ancak uygun maliyetli elektrikli hafif ticari araçlara geçişi mümkün kılıyor. Sektör hızla sıfır emisyonlu bir geleceğe doğru ilerliyor. WEVC ile çalışmak ve eCV1 platformumuz, müşterilerin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayacak şekilde uyarlanmış elektrikli ticari araçlardan yararlanmalarına olanak tanıyacak.” diyor.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/buses-commercial-vehicles/watt-reveals-watt-ecv1-its-unique-electric-light-commercial-vehicle-platform.html