Volvo Cars, gelecekteki yol haritasının ayrıntılarını yayınladı. Geely’nin sahibi olduğu İsveçli şirket, tam elektrikli otomobillerinin yeni nesli için menzil ve hızlı şarja odaklanacağını söylüyor.

Volvo Cars, pil hücrelerinin enerji yoğunluğunu bugüne kıyasla yüzde 50’ye kadar artırmak için İsveçli akü şirketi Northvolt ile çalışmayı planlıyor. Lityum iyon pil teknolojisinin geliştirilmesiyle, şirketin ilk SUV’undan başlayarak gelecekteki ikinci nesil elektrikli otomobillerinin de daha uzun menzil ve daha hızlı şarj sürelerine sahip olacağını belirtiyor.

Volvo Cars, yakın zamanda üçüncü nesil elektrikli otomobillerle menzili daha da geliştirmeyi ve pil takımını otomobilin zeminine entegre etmeyi planlıyor. Burada hücre yapısının kendisi, genel araç sertliğini güçlendirmeli ve verimliliği artırmalıdır. Bu zamana kadar, pil teknolojisindeki, yazılımdaki ve hızlı şarj teknolojisindeki gelişmeler sayesinde mevcut şarj sürelerinin neredeyse yarı yarıya azalması bekleniyor.

Baş teknoloji sorumlusu Henrik Green, pil hücrelerinin tasarımını ve entegrasyonunu basitleştirerek, ağırlığın azaltılabileceğini ve alanın en üst düzeye çıkabileceğini söyledi. Bununla birlikte, pil kapasitesinde, menzilinde ve şarj sürelerinde de önemli iyileştirmeler sağlanabileceğini belirtti. Üretici önümüzdeki on yıl boyunca, 1.000 km menzil elde etmek için 1000 Wh/l enerji yoğunluğu kilometre taşını kırmayı hedefliyor.

XC90’ın tamamen elektrikli halefi ile Volvo Cars’ta ilk kez çift yönlü şarj mümkün olacak. Bu durum, araçların elektrik üretimiyle ilgili fiyatlar ve CO2 emisyonları günlük zirvedeyken şebekeye enerji sağlayabileceği ve emisyonlar düştüğünde arabalarını şarj edebileceği anlamına geliyor.

 

Pillerin Geri Dönüşümü, Yeniden Kullanımı ve Malzeme Temini

Volvo Cars, pilleri yeniden üreterek veya yeniden kullanarak pillerin karbon etkisini daha da azaltmak için net bir stratejisi olduğunu belirtiyor. Aynı zamanda, enerji depolama gibi potansiyel ikinci yaşam uygulamalarını araştırdığını, daha fazla ayrıntıya girmediğini de söylüyor.

Ömürlerinin sonuna gelmiş Volvo Cars pilleri, gelecekteki pillerde kullanılmak üzere kritik malzemelerin kapalı döngü geri dönüşümünü sunabilen yetkili geri dönüşümcüler ile geri dönüştürülecektir. Volvo Car Group, Northvolt ile planladığı ortaklığın, yerleşik geri dönüşüm operasyonlarını kullanma olasılığını da artırdığını söylüyor. Henüz tam olarak somut görünmese de, hızla büyüyen bir şirket olarak Northvolt, geri dönüşüm kapasiteleri ve pil malzemelerinin yeniden kullanımı için önemli çaba sarf etmiş ve stratejik planlama yapmıştır. Bu ortaklığın Volvo Cars için önemini şirket şöyle açıklıyor: “Northvolt ile işbirliği, Volvo Cars’ın premium elektrikli otomobil segmentinde lider olma ve 2030 yılına kadar yalnızca tamamen elektrikli araçlar satma tutkusunun anahtarıdır.”

Volvo Cars, pillerin dikkatli bir şekilde tedarik edilmesi için blockchain kullanma taahhüdünü yeniden vurguladı. Bunun artık belirli ayrıntılar vermeden blockchain teknolojisinin daha geniş bir kullanımını içereceğini söyledi. Volvo, 2019 yılında elektrikli araçlarında kullanılan kobaltın kaynağını takip etmek için blockchain teknolojisini kullanmaya başladı. Ardından 2020’de şirket, İsveçli otomobil üreticisinin hammaddelerin kökenini daha iyi hale getirebilmesi için İngiliz blockchain uzmanı Circulor’a yatırım yaptı. Ciculor’a yapılan yatırımın amacı, izlenebilir malzeme yelpazesini genişletmek ve aynı zamanda karbon ayak izini azaltmak gibi diğer alanlar için de blokchain teknolojisini kullanmaktı. Volvo önceki aylarda, yan kuruluşu Polestar’ın, 2030 yılına kadar karbon nötr bir otomobil üretme hedefine ulaşmak için Circulor’u kullanacağını duyurdu.

ABD’de elektrikli otomobil üretimi

Volvo Cars, geçtiğimiz günlerde ABD’nin Güney Carolina eyaletindeki Ridgeville tesisini tamamen elektrikli bir otomobil üretim tesisine dönüştüreceğini duyurdu. Şirket, burada, yeni neslin tam elektrikli otomobillerinin Avrupa ve Çin’den önce üretileceğini söylüyor.

KAYNAK: https://www.electrive.com/2021/06/30/volvos-tech-roadmap-targets-range-and-fast-charging/