Günümüzde fiziksel çarpışma testleri, oldukça maliyetli ve zaman alıcı olması nedeniyle dikkat çekiyor. Bu maliyetleri en aza indirme hedefiyle Toyota firması, sanal çarpışma testlerinde kullanılan dummy modellerini ücretsiz olarak kullandırmayı planlıyor. THUMS (Total Human Model for Safety) adı verilen dummy modelleri 2021 yılının Ocak ayından itibaren kullanıcılara ücretsiz olarak sunulacak. Toyota Motor Corporation ve Toyota Central R&D Labs işbirliğiyle geliştirilen yazılım, kazaların ve araç çarpışmalarının insan yaralanmaları üzerindeki etkilerini analiz edebiliyor.

2000 yılında, THUMS yazılımı ile Toyota dünyada ilk olan sanal çarpışma test dummy modellerini içeren yazılımı piyasaya sunmuştur. Firma yazılımı sürekli olarak geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ediyor. Simülasyonlarda cinsiyet, yaş ve fiziksel özellikler dikkate alınıyor. Toyota firmasına göre yazılımın altıncı jenerasyonu 2019 yılında piyasaya sunuldu. Bu sayede farklı postürler, beyin ve kas gibi organlar eskisine nazaran daha iyi bir şekilde yeniden üretilebiliyor. Ücretsiz kullanıma sunulacak modellerde de bu iyileştirmelerden faydalanılarak daha kısa zamanda ve daha az maliyetle analizler koşturulabilecek.

Dünya çapında 100’den fazla otomobil üreticisi, tedarikçiler, üniversiteler ve araştırma enstitüleri dummy modellerini kullanıyor. Gelecekte yapılacak olan emniyet kemeri, hava yastığı ve araç yapısı geliştirmeleri gibi çalışmalarda kullanılacak olan ücretsiz dummy modelleri sayesinde kullanıcıların ciddi avantajlar elde etmesi bekleniyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.