Tesla CEO’su Elon Musk, otonom sürüşe sahip araçların, insan sürücülerin gözleri ve beyni gibi çalışması gerektiğini söyledi. Bu durum, önümüzdeki yolda ne olduğunu belirlemek için elektrikli araçlarda yalnızca kameralar ve bir sinir ağı kullanmak anlamına geliyor.

Otonom sürüşün sadece kameralara dayandığını savunan Tesla, radar sensörlerini Model 3 ve Model Y araçlarından geçen yıl çıkardı. Şimdi aynı şeyi daha büyük modelleri olan S ve X’te yapıyor.

Bu ayın başlarında NHTSA, şirketin radar sensörleri olmadan yaptığı tüm Model 3 ve Model Y EV’leri etkileyebilecek “hayalet frenleme” sorunlarına ilişkin bir soruşturma başlattığını duyurdu. Tesla, şirketin elektrikli araçlarındaki gelişmiş sürücü yardımı özellikleri için “Tesla Vision” adını verdiği yalnızca kamera yaklaşımını ikiye katlıyor. Tesla, geçtiğimiz haftanın sonlarında yaptığı paylaşımlarda, 2022 yılının ortalarından itibaren, şirketin Kuzey Amerika pazarı için inşa ettiği tüm Model S ve Model X araçlarının kamera tabanlı otopilot sistemi olan “Tesla Vision”ı kullanacağını duyurdu.

Bu ayki değişikliğe kadar, Kuzey Amerika’ya yönelik tüm Model S ve Model X EV’ler radar sensörleri ile donatılmıştı. Fakat şirket, Mayıs 2021’den bu yana herhangi bir ön radar sensörü olmayan yeni Model 3 ve Model Y araçları üretiyor. Tesla Vision, otopilot, tamamen otonom sürüş ve bazı aktif güvenlik yöntemleri gibi özellikler sunmak için görsel veri akışlarını sinir ağı işleme yeteneğiyle eşleştirilebilir.

Başlangıçta Tesla Vision sistemi ile üretilen araçların bazı otonom sürüş asistanı özelliklerinin normal radarlı modellerden daha kısıtlı olması bekleniyor. Otomatik direksiyon adı verilen şerit takip sistemi 150 km/h yerine 120 km/h ile kısıtlı olacak. Ayrıca park yerinden otomatik olarak hareket ettirmeye yarayan sistemler devre dışı kalacak. Bu özellikler, ihtiyaç duyulan veriler toplanıp kameralı otopilot sistemi olarak da ifade edilen Tesla Vision geliştirildikçe ortaya çıkan güncellemeler sayesinde iyileştirilecek.

Tesla CEO’su Elon Musk’ın teorisi, kendi kendini süren araçların, insanların görerek ve düşünerek öğrendiği şekilde sürmeyi öğrenmesi gerektiğidir. Yol sisteminin biyolojik sinir ağları ve gözlerle çalışacak şekilde tasarlandığını belirten Musk, kendi kendine sürüşe yönelik genel bir çözüm olarak silikon sinir ağları ve kameralar gerektiğini ifade ediyor.

Kameralara ve sinir ağına dayanan gelişmiş sürücü yardımı özellikleri bazı faydalar sağlayabilir. Ancak Tesla, kısa süre önce NHTSA’dan 400.000’den fazla aracı etkileyebilecek bir “hayalet frenleme” sorunu hakkında incelemeye girdi. Soruşturma, radar sensörleri olmadan üretilen 2021 ve 2022 model Tesla Model 3 ve Model Y elektrikli araçların tümüne bakıyor. Tesla’nın soruşturması hala ilk aşamalarında yer alıyor. (2017–2018 Rogue SUV ile Nissan, 2018–2019 Accord ve 2017–2019 CR-V ile Honda gibi diğer otomobil üreticilerinin, kamera sistemlerinin yanında radar sensörleri kullansa da, araçlarında hayalet frenleme ile ilgili sorunları olduğunu belirtmekte fayda var.)

KAYNAK: https://www.caranddriver.com/news/a39250157/tesla-no-radar-sensor-model-s-model-x/