Ticari bir müşteri için ilk Tesla Semi, 1 Aralık’ta PepsiCo’ya teslim edilecek. Tesla Semi’nin geleneksel fosil yakıtlı yarı kamyonlara kıyasla maliyet açısından rekabetçiliğini incelemek için finansal analizler ve teknik özellikler mevcut.

Semi’nin en çok beklenen Tesla aracı olduğu görülüyor. Sadece emisyonlar üzerinde nispeten daha yüksek bir etkiye sahip olmakla kalmayacak, aynı zamanda özellikle EV penetrasyonunun düşük olduğu ABD’de, EV’ler hakkında halkın algısı üzerinde de etkisi olacağı söyleniyor.

Semi, otomobil pazarında başka bir segmentin kapılarını aralayan yeni bir araç. Amerika Birleşik Devletleri’nde tek bir şarjla 500 milden fazla yol kat edebilen Tesla Semi kamyonları karşımıza çıkıyor. Giderek daha fazla insan bir Tesla Semi’nin 500 mil otoyol hızlarında yaklaşık 100.000 pound çekebileceğini gördükçe, elektrikli otomobil menzili hakkındaki endişeleri hakkında tekrardan düşünecek. Tesla Semi’nin ülkeyi baştan başa dolaştığını öğrendikten sonra, bir elektrikli otomobilin yol gezilerine çıkma yeteneği konusunda daha az endişe duyacaklar. Bu, genel olarak bir gecede gerçekleşmeyecek, ancak yeni kamyonlar yollara çıktığında normal insanların elektrikli aktarma organlarının neler yapabileceği konusundaki endişeleri hafifleyecek.

Bu durum aynı zamanda, Ford F-150 Lightning, Tesla Cybertruck, Hummer EV ve Rivian R1T’nin en büyük avantajlarından biridir. Bu üstün elektrikli araçlar, elektrikli aktarma organlarından mümkün olan gücü ve pratikliği gösteriyor. Ama hiçbiri bir Tesla Semi’ye yaklaşamıyor.  Bu da sayısız insanın zihniyetini değiştirecek. Yine de Tesla Semi, arkada 70.000-80.000 pound ile gerçekten 500 milden fazla yol alabilecek mi? Tesla CEO’su Elon Musk’a göre Tesla Semi ekibi bunu yeni başardı.

Birçok insanın elektrikli bir yarı kamyonun yukarıda belirtilen performansı sağlayabileceğine hala inanmasa da, ileriye doğru akıllara durgunluk veren bir adım olacak.

KAYNAK: https://cleantechnica.com/2022/11/28/the-tesla-semi-is-going-to-change-the-world/