Yaklaşan kompakt binek otomobilin, Model 3/Y’nin neredeyse iki katı olan 42 milyon satış potansiyeline sahip olacağı tahmin ediliyor.

Tesla, geçen ayki Yatırımcı Günü sunumunda, uzun vadeli stratejisini kağıda dökerek süreçteki ilginç ayrıntıları ortaya çıkardı. EA üreticisi tarafından web sitesinde paylaşılan belge, 1 Mart’taki sunumunun ardındaki varsayımları, kaynakları ve hesaplamaları özetlediği için oldukça teknik. Şirketin pil stratejisine ve sürdürülebilirliğine adanmış olsa da, belge gelecekteki ürünlerle ilgili  bazı heyecan verici bilgiler içeriyor.

Tesla, kompakt segmentte bir araçtan (yüksek olasılıkla 25000 $ giriş seviyesi otomobil), ticari/binek minibüs segmentinde bir giriş aracından ve bir otobüsten bahsetti.

Belgede yer alan bir tabloda Tesla, yukarıda belirtilen üçü de dahil olmak üzere mevcut ve gelecekteki araçlarının her biri için pil kapasitesi ve kimyasıyla ilgili ayrıntıları açıklıyor.

Model 2 ve hatta Model Q olarak adlandırılacağı söylenen kompakt model, lityum demir fosfat (LFP) kimyasına sahip 53 kW saatlik bir pil paketine sahip olacak. Tesla, bu pil tipinin daha düşük enerji yoğunluğunun onu standart menzilli araçlar için en uygun hale getirdiğini, uzun menzilli modellerin ise kimyaları daha yüksek enerji yoğunluğu  (yüksek nikel) gerektirdiğini söylüyor.

Tesla, yüksek nikel ile şu anda şirket içinde, tedarikçilerde ve araştırma gruplarında üretimde ve geliştirilmekte olan düşük ve sıfır kobalt nikel manganez katotları anlamına gelir.

Tesla, Model Y’nin küçültülmüş bir versiyonu olsun ya da olmasın, kompakt EV’nin 42 milyon satış potansiyeline sahip olduğunu tahmin ediyor. Bu, mevcut en çok satan ürün grubu Model 3/Y’nin tahmini satışlarının neredeyse iki katı. Ancak otomobil üreticisi, öngörülen satışlar için bir zaman çerçevesi sağlamıyor.

Tesla’nın yılda 4 milyon adet Model 2 üretim hızı beklediği bildiriliyor ve bunun 2 milyonunun Meksika’daki yeni Gigafactory’den gelmesi bekleniyor. Giga Berlin ve Giga Shanghai kalan 2 milyonu eşit olarak paylaştırıyor.

İkinci yeni modele geçen Tesla, ticari/yolcu minibüsünün 100 kWh kapasiteli bir yüksek nikel pil paketi gerektireceğini söylüyor. Şirket, bu modelin 10 milyon satış potansiyeline sahip olduğunu tahmin ediyor ve bu da onu, kompakt EV ve Model 3/Y’den sonra Tesla’nın ürün yelpazesinde en çok satan üçüncü model yapıyor.

Ticari/yolcu minibüsü, Tesla’nın geçmişte pek çok kez bahsettiği robotaksi veya en azından robotaksinin inşa edileceği temel olabilir.

Son olarak, Tesla’nın diğer planı, 300 kWh LFP pil takımına sahip olacak bir otobüsten bahsediyor. Şirket, bu ürünün 1 milyon satış potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Bir başka ilginç çıkarım da, Cybertruck için listelenen, yüksek nikel kimyasına sahip 100 kWh pil kapasitesidir. Bu açıkça 500 millik bir sürüş mesafesi sağlayacak kadar büyük değil, ancak Tesla’nın şimdiye kadar Cybertruck hakkındaki fikrini kaç kez değiştirdiği göz önüne alındığında, 100 kWh’lik paketin sabit olduğunu söyleyemeyiz. Elbette, yukarıda listelenen pil takımlarının her modelde bulunan en küçük pil takımları olma olasılığı da bulunuyor.

KAYNAK: https://insideevs.com/news/661060/tesla-teases-three-new-evs-compact-car-53-kwh-lfp/