Stellantis, Tesla’nın 78.277’sine kıyasla, Avrupa’da 2022’nin ilk yarısında 105.413 BEV sattı. Stellantis, elektrikli araç satışları söz konusu olduğunda, Fransız-İtalyan-Amerikalı grubun yılın ilk yarısında Tesla’yı geçmesi ve Volkswagen Grubu’nu kapatmasıyla Avrupa’da büyük bir hızla ilerliyor. Fransız PSA Group ve Fiat Chrysler Automobiles’in birleşmesinden doğan otomotiv grubu, Volkswagen ve Tesla’nın önünde Avrupa’nın en çok pilli elektrikli araç satıcısı olmayı hedefliyor. Automotive News Europe tarafından aktarılan Dataforce rakamlarına göre, 2022’nin ilk yarısında Stellantis, Tesla’nın 78.277 satışına kıyasla Avrupa’da 105.413 tam elektrikli otomobil sattı ve Volkswagen Grubu’nun 116.307’sinin hemen arkasındaydı.

Stellantis’in Avrupa’da en çok satan elektrikli aracı, analist Matthias Schmidt’e göre ikinci çeyrekte Batı Avrupa’da en çok satan tam elektrikli otomobil olan Fiat New 500 oldu. Bu, 2020’nin son çeyreğinden bu yana ilk kez bir Tesla modelinin bu onuru alamadığını gösteriyor. Stellantis CEO’su Carlos Tavares, ilk yarı kazanç çağrısı sırasında yatırımcılara , Fiat’ın Yeni 500’ü ikinci çeyrekte İtalya ve Almanya’da en çok satan elektrikli otomobil olduğunu belirtti. Bir diğer önemli Stellantis EV, aynı dönemde Fransa’nın en çok satan EV’si olan Peugeot e-208 alt kompakt hatchback idi.

Tesla’nın Avrupa’daki EV satış büyümesi, Avrupa’ya ihracat için Model 3 sedanlar ve Model Y crossover üreten Çin’in Şangay kentindeki fabrikasında koronavirüs nedeniyle kapanmalar ve Berlin dışındaki yeni fabrikasında Model Y üretimine başlayan yavaş bir rampa nedeniyle geriledi. Bununla birlikte, analist Mathias Schmidt, Çin’de koronavirüs kilitlenmelerinin sona ermesi, Berlin üretiminin artması ve yarı iletken tedarik sorunlarının iyileşmesi nedeniyle Tesla’nın “üçüncü çeyrekte bir patlama ile geri dönmesini” bekliyor. Schmidt, Tesla’nın yılın ikinci yarısında Avrupa’da yaklaşık 200.000 adet teslim edeceğini tahmin ediyor. Tesla, Avrupa’daki üç aylık satışlarının iki yıl içinde en düşük seviyelerine düştüğünü görse de, modelleri ilk yarıda hala Avrupa’da ilk iki sırayı aldı. Model Y 39.969 satışla lider olurken, onu 38.280 satışla Model 3, 32.315 satışla Fiat New 500 ve 21.918 satışla Peugeot e-208 izledi. Volkswagen Grubu’nun en çok satan elektrikli aracı Skoda Enyaq iV, 19.951 satışla beşinci oldu. Stellantis’in satışları arasında Citroën ë-Berlingo kompakt van (956 satış) ve Opel Combo-e kardeşi (866) dahil olmak üzere birkaç bin tam elektrikli yolcu vanı da vardı.

KAYNAK: https://insideevs.com/news/602158/stellantis-overtakes-tesla-europe-ev-sales-targets-top-spot/