Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, gerçek dünyadaki işletmelerin çalışma şekillerini genişletiyor. Otomotiv endüstrisi de bir süredir yeni çalışma yöntemleri benimsiyor.

Otomotiv endüstrisinde, sanallaştırılmış gerçeklikler, araba fikirlerinin haritalandırılmasından bitmiş araçların üretimine kadar iş süreçlerinde temel işlevler haline geliyor.

Showroomlar, sanal gerçekliği, satış görevlilerinin o anda stokta bulundurmalarına gerek kalmadan markanın herhangi bir arabasını sergilemelerine olanak tanıyan bir satış aracı olarak benimsemiştir. Dahası, sanal gerçeklik, marka genelinde mevcut olan farklı donanım seviyelerini ve yükseltmeleri de gösterebilir ve bu da satışların artması için büyük bir yardımcıdır.

Sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik, araçların içinde kullanılmak üzere inceleniyor ve geliştiriliyor. 5G’nin gerçekten otonom araçları mümkün kılmasıyla bunun yaygınlaşması beklenmektedir. Gelecekte pek çok kişinin seyahat ederken sanal ortamların ve oyunların keyfini çıkarması, hatta sanallaştırılmış cihazlarda çalışması bekleniyor.

Sanal gerçekliğin bu kullanımları oldukça yoğun bir şekilde destekleniyor. Ancak genellikle gözden kaçan bir alan araştırma ve geliştirme aşamasıdır. Ürünler, uzun süredir uygulamalarda modelleniyor ve tasarlanıyor. 3D modelleri de 2D ekranlarda sunuyor. Ancak şimdi sanal gerçeklik, geliştirme sürecine yeni bir dinamik ekliyor ve aynı zamanda otomobil iç mekanları için tamamen yeni tasarım konseptleri olasılığını da açıyor.

Sanal Gerçeklik Tasarıma Nasıl Yardımcı Olabilir?

Araştırma ve tasarım, özellikle otomobiller söz konusu olduğunda karmaşık ve pahalı süreçlerdir. Üreticiler genellikle tek bir aracı rafine etmek için uzun yıllar harcıyor.

CAD, uzun süredir sektörde önemli bir oyuncu olmuştur. Ancak şimdi entegre sanal gerçeklik CAD tasarımlarına geçiş yapıyor. Sanal gerçekliğin yararı, gerçeğe yakın, gerçek boyutlu ve etkileşimli tasarımlar sunabilmesidir.

Bilgisayar ekranında modelleme oldukça etkili olsa da, tasarımları ölçeklendirmek, röntgen görüşünü kullanabilmek ve hatta gerçekçi dünya simülasyonlarına karşı test edebilmek tasarım sürecine yeni dinamikler katıyor.

Ortamın sanal olması da tasarım işbirliğinin artmasına yardımcı oluyor. Uzmanların veya yatırımcıların nerede olduğu önemli olmadan, tasarımları görüntülemek ve tasarımlar üzerinde işbirliği yapmak için sanal bir odaya katılabilirler.

Şirketin tüm uzmanları ve yatırım yapan taraflar, bir tasarımın devam eden gelişiminin kolayca bir parçası olabildikleri için, sürekli ilerlemeli geliştirme ve geri bildirim sağlar. Bu, “tam” tasarımlar oluşturmak ve daha sonra bunları yalnızca büyük ayarlamaların gerekli olduğunu bulmak için sunmak için daha uygundur. Bunun yerine, aracın herhangi bir unsuru, herhangi bir aşamada uzaktan kolayca görüntülenebilir ve incelenebilir.

Sanal bir modelle, tasarımda daha eksiksiz bir his ortaya çıkıyor. Boyutunu görebilmek, etrafında hareket edebilmek, öğelerle etkileşime girebilmek ve daha fazlası, tasarımın ve işlevselliğin daha iyi kontrol edilmesine yardımcı olabilir. Bu, estetikten sorunları ve hataları bulmaya kadar her konuda yardımcı olabilir.

Sanal gerçeklik ortamı sadece tasarıma değil, aynı zamanda tasarımların etkileşimli olarak test edilmesine de izin vererek tasarımcıların çalışmaların işe yarayıp yaramadığını ve uygulanabilir olup olmadığını görmelerini sağlar. Seat-mediacenter.com’a göre bu teknoloji, prototiplerin üretim süresini %30 oranında azaltmayı başarıyor.

Sanal gerçeklik, sanal bir aracın sanal bir dünyada test sürüşünün yapılabileceği noktaya ulaştı. Bu da aracın gerçek dünyada sürüldüğünde neredeyse tam olarak nasıl tepki vereceğini hızlı bir şekilde test etmeye imkan sunuyor. Tasarımların etkili şekilde gözden geçirilmesi, tasarımdan üretime kadar her adımı hızlandırmaya ve sonrasında sanal gerçeklik, çevrimiçi ve gerçek dünya satışlarına bile yardımcı olur.

Sanal Gerçekliğin Kullanımı Tasarım Özelliklerini Nasıl Etkileyebilir?

Sanal gerçeklik ve artırılmış (karma) gerçekliğin gelecekte otomobil seyahati deneyiminin büyük bir özelliği haline gelebilir. Bu durum kendi içinde, muhtemelen arabaların nasıl tasarlandığını etkileyecektir.

Otomasyon kesinlikle araçların işleyişini ve düzenini değiştirecek olsa da, sanal unsurlar da teoride gerçek dünya nesnelerinin yerini alabilir. Bu, bir dereceye kadar, manuel olarak çalıştırılan araçlarla veya uzak sürücülerle bile çalışabilir ve sanal öğelerin aracın özelliklerini kontrol etmesine izin verebilir.

Bu anlamda, gerçek dünyadaki birçok “etkileşimli parçanın” arabalardan çıkarılması ve bunun yerine sanal nesnelerle değiştirilmesi olasılığından bahsediyoruz. Bu, ya iç mekan tasarımlarını büyük ölçüde basitleştirebilirken daha fazla alan ve konfora yönelebilir ya da iç araç tasarımına tamamen farklı yaklaşımlara izin verebilir.

Araçtaki öğeler, sanal gerçeklik kavramlarıyla bağlantılı olan araç içindeki dokunmatik, ışık veya hareket sensörleri ve bilgi sistemleri kullanılarak da gizlenebilir veya etkileşimli olabilir.

Sanal Gerçeklik Prototipleri Nasıl Değiştirebilir?

Güzel ve sezgisel tasarımlar bulmak önemli bir şeydir, ancak çalışan bir prototip geliştirmek tamamen farklı bir aşamadır. Her geliştirme, çok sayıda tasarım, tartışma, düzeltme, yeniden tasarlama ve test etme düzeyinden geçecektir. Bu süreçte herhangi bir hata yapılırsa, maliyetler son derece yüksek olabilir. En küçük tasarım hatası, üretimin durmasına ve hatta satılan tüm araçların tamamen geri çağrılmasına neden olabilir. Bir markanın imajı ve tüketici güveni olumsuz etkilenebileceğinden, bu tür bir hatanın daha fazla maliyeti vardır.

Sorunları sürecin başında tespit etmek bile, özellikle önemli bileşenlerin söz konusu olduğu veya gerçek dünya prototipi için üretildiği durumlarda önemli masraflara ve gecikmelere neden olabilir. Bu nedenle tasarımcıların hem etkili bir şekilde tasarım yapabilmeleri hem de uzmanlarla işbirliği yapabilmeleri ve tasarım fikirlerini her adımda test edebilmeleri çok önemlidir.

Sanal gerçeklik, bu sürecin her bölümünde önemli bir varlıktır. Geliştiricilerin aracı gerçek boyutlu ve etkileşimli bir ortamda görselleştirmelerine olanak tanır. Tasarımları geniş ölçekte görmek, kullanılabilirliği, işlevi veya geliştirmeyi etkileyebilecek sorunları veya kusurları tespit etmede büyük ölçüde yardımcı olabilir. Tasarımları gerçek dünya için tasarlandığı şekilde çalıştırabilmek veya kullanabilmek, yalnızca bu test aşamasına daha fazla fikir verir.

Ayrıca, şirketin herhangi bir alanından uzmanların ve hatta uzaktan danışmanların, tasarımın herhangi bir bölümünde ve hatta nihai konsept üzerinde işbirliği yapmasına olanak tanır. Parçaların nasıl çalıştığı ve hatta tüm motorun nasıl performans göstermesi gerektiği test edilebilir. Dahası, işlerin nasıl yürüdüğünü görmek için hava durumu, deniz seviyesi, farklı yüzeyler ve daha fazlası gibi sayısız durum simüle edilebilir.

En basit mekanizmalar test edilebilir, gözlemlenebilir ve geliştirilebilir. Araç aktif olarak etkileşime girebildiğinden, yerleşim ve erişilebilirlik sorunları da işlevsel bir yaşam boyu model üzerinde gözlemlendiğinde daha net hale geliyor. Sorunlar bulunursa, sanal gerçeklik sisteminin ilerlemesine bağlı olarak, gerçek zamanlı düzeltmeler yapmak veya halihazırda var olan alternatif tasarımlarda geçiş yapmak bile mümkün olabilir.

Son Sürümü Test Etme ve Kullanma

Sanal gerçeklikten önce herhangi bir gerçek test, bir prototipin oluşturulmasını ve kapsamlı bir şekilde test edilmesini gerektirirken, sanal gerçeklikte test aşaması herhangi bir gerçek dünya inşasından önce başlayabilir.

Gerçekçi ve ayrıntılı prototipler oluşturmak için etkileşimli sanal gerçeklik ve güçlü bilgi işlemin bir kombinasyonunu kullanan sanal prototip oluşturma ve bunları yerleştirmek için ‘gerçek dünya’ senaryoları artık bir gerçek. Yeni sanal modeller, gerçek dünyadaki benzerlerinin tüm özelliklerine sahip olan malzemeleri kullanır. Tasarımcılar ve mühendisler, tasarımdan aerodinamiğe kadar her şeyi kontrol edebilir.

Otomotiv üreticileri zaten sanal gerçeklik tasarımını kullanıyor ve bunu üretim sürecinin diğer bölümlerine de uyguluyor. Artık bir araya getirmek ve donanım veya tasarım çakışmaları nedeniyle potansiyel olarak reddetmek için çeşitli öğelerin birden fazla fiziksel modelini üretmeye gerek kalmayacak.

Ayrıca sanal bir alanda test edilebilecek sadece arabanın dışı veya mekaniği değildir. Gelişmiş sanal ortamlar ile arabada olmanın ve bir yolculuğa çıkmanın nasıl bir şey olduğunu test etmek mümkün. Bu aynı zamanda sürücü alanının bir maketi, rüzgar, motor titreşimleri vb. gibi ‘gerçek dünya’ efektleriyle de ilişkilendirilebilir. Bu sistemlerden bazıları, tasarımcıların farklı ürün stillerini veya simülasyon içindeyken çizilen yeni bir fikri hızlı bir şekilde test edebilmeleri için canlı ayarlamalara izin verir.

Bugün birçok showroom, müşterilere sanal test sürüşleri de dahil olmak üzere sanal araba turları sunuyor. Bu teknoloji bir süredir ortalarda olsa da, sürekli olarak yeni iş kullanımları ve iyileştirmeler tasarlanmakta ve uygulanmaktadır.

Sanal Gerçeklik Üretim Aşamasını Nasıl İyileştiriyor?

Personel artık gerçek dünyada çalışmaya başlamadan önce sanal ortamlarda eğitilebilir. Bu, sanal ve güvenli bir ortamda öğrenmelerine, pratik yapmalarına, başarısız olsalarda yeni den denemelerine imkan tanır. Eğitim, prototip tasarımında uzman tasarım personeli ve mühendisler tarafından oluşturulabilir. Her bir yön, daha sonra herhangi bir hata olması durumunda da ayarlanabilir. Şirketin herhangi bir alanındaki üretim personelini eğitmek için kullanılacak belirli bir araç tasarımı konusunda uzmanlardan eğitim alınmasına izin vererek, sorunlardan genellikle kaçınılır.

Ek bir avantaj olarak, sanal ortamın kaynak veya makine gerektirmemesi, maliyetleri düşürür ve eğitim sırasında üretim hattının tam hızda çalışmaya devam etmesini sağlar.

Deneyimli personelin ayrıca eğitim alması veya yeni kursiyerleri izlemek için zaman ayırması gerekmemektedir. Bu da genel olarak verimliliğin artmasına yardımcı olur. Stajyer sonunda gerçek dünya üretim süreci üzerinde çalışmaya başlamaya hazır olduğunda, çalışırken artırılmış gerçeklik veya karma gerçeklik tarafından yönlendirilebilir. Bu kulaklıklar, gerçek dünyayla ilgili bilgileri kaplayabilir, sorunları vurgulayabilir, malformasyonları yakalayabilir ve çok daha fazlasını yapabilir. Hatta bu sanal cihazlara uzaktan bildirimler ve uyarılar gönderilebilir.

Sonuç Olarak

Otomotiv sektörü sanal teknolojileri benimsemekte hızlı olmuştur. Bunları yıllardır kullanıyorlar ve sanal dünyaları gerçek iş akışlarına dahil etmenin sezgisel ve yaratıcı yollarını buldular.

Prototipleme söz konusu olduğunda, bu teknolojinin önemli avantajları vardır. Ancak sanal gerçeklik, otomobil üretiminin birçok yönünü etkiledi ve muhtemelen daha fazla benimsenmeye devam edecek.

Bugüne kadar, otomotiv endüstrisinde sanal gerçeklik ve karma gerçekliğin kullanılmasının etkilerinden bazıları şunlardır:

  • Stajyerler ve çalışanlar için artan güvenlik
  • Artan verimlilik
  • Daha az kesinti
  • Çeşitli alanlarda azaltılmış maliyetler
  • Seyahat olmadan iyileştirilmiş işbirliği
  • Daha hızlı ve daha uygun maliyetli prototipler
  • Tüketici katılımı

Muhtemelen başka pek çok faydası bulunuyor. Ancak özellikle endüstride giderek daha fazla işletmenin tasarım, test, eğitim, çalışma ve daha pek çok konuda bu sanal yaklaşımları neden benimsediğini görmek zor değil.

KAYNAK: https://www.relaycars.com/blog/virtual-reality-auto-development