Kimya endüstrisinde küresel bir lider olan SABIC, Charge Amps’ın sektörde bir ilk olan sertifikalı yenilenebilir polikarbonattan (PC) yapılmış bir muhafaza ile elektrikli araç (EV) şarj cihazları üretmesini sağlıyor.

SABIC, Charge Amps’a sertifikalı yenilenebilir LEXAN™ PC tedarik ederek, EV şarj cihazı sağlayıcısının döngüsel biyoekonomiyi geliştirme ve iklim değişikliği sorunlarını azaltmaya yardımcı olma taahhüdünü destekliyor. SABIC’in TRUCIRCLE™ portföyündeki yenilenebilir PC’si, gıda zinciriyle rekabet içinde olmayan ikinci nesil biyo-besleme stoklarından üretiliyor. Yeni endüstriyel süreç, üretim ve kurulumda CO₂ emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyor ve EVSE (Elektrikli Araç Tedarik Ekipmanı) düzenlemelerini tam olarak karşılıyor.

Elektrikli araçlar, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve işletmeler tarafından benimsenen karbonsuzlaştırma stratejilerinin önemli bir bileşenidir. Elektrikli araçlar, karbon ayak izini azaltmak için içten yanmalı motorlara giderek daha uygun bir alternatif haline gelmektedir. Şarj tesislerinin mevcudiyeti, elektrikli araçlara dönüşümle ilişkili kilit faktörlerden biri olarak kabul edilmektedir.

Charge Amps Dawn, tek sokette 22 kW şarj kapasitesine, sertifikalı MID (Ölçüm Cihazı Direktifi) ölçüm cihazına ve 4G bağlantısına sahip en yeni elektrikli araç şarj istasyonudur. Tüm üretim zinciri boyunca sürdürülebilirliğe güçlü bir şekilde odaklanan İskandinav üreticiyle yapılan işbirliği, SABIC’in BLUEHERO™ girişiminde özetlenen dünyanın elektrik enerjisine geçişini hızlandırmaya yardımcı olma taahhüdünün bir başka örneğidir.

SABIC Yapı ve İnşaat Bölümü Direktörü Majed Al-Saadan konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “SABIC, yapı ve inşaat bölümümüzden, elektrikli araç destek ekipmanlarının yapımında güvenlik ve güvenilirlik açısından katı endüstri standartlarını karşılayabilen ve ayrıca üretimde verimlilik ve mevcut çözüme kıyasla daha iyi estetik sunan seçkin bir plastik çözüm sunuyor. Charge Amps ile birlikte, dünyanın elektrikli bir geleceğe geçişini desteklemek için üretim aşamasında karbon ayak izini azaltarak bir adım daha ileri gidiyoruz.”

Charge Amps Mekanik Tasarım Müdürü Jonas Hellström şunları söyledi: “Tasarım, yenilikçilik ve sürdürülebilirlik Charge Amps için temel önceliklerdir. SABIC’in yenilenebilir hammaddesine dayanan biyo-katkılı plastik, daha düşük karbon emisyonlarını Charge Amps’ın tanındığı birinci sınıf dış tasarımla birleştirmemizi sağlıyor. Teknolojinin ön saflarında yer almak için çaba gösteriyoruz. SABIC ile kurduğumuz bu stratejik ortaklık, elektrikli araç şarj ekosisteminde sorumlu bir oyuncu olma yolunda atılmış doğal bir adımdır.”

Sürdürülebilirlik kazanımlarının yanı sıra, elektrikli araç şarj cihazı üreticileri artan işlevsel entegrasyon ve tasarım özgürlüğünden faydalanabilir. Örneğin, iç paneller, iç mekan dolapları ve konsollar, boyutsal kararlılık, yüksek darbe direnci ve estetik kaplama elde etmek için alev geciktirici (FR) bir PC’den üretilebilir. Ayrıca, ince duvarlı FR özelliği, sadece metalin değiştirilmesiyle elde edilenin ötesinde ağırlığın azaltılmasına yardımcı olabilir ve ayrıca ek bileşenler için yer açabilir.

LEXAN PC dayanıklı ve hava koşullarına dayanıklıdır ve üretim maliyetlerinde önemli düşüşler sağlayabilir. Şarj cihazı üreticilerinin yüksek hızlı, yüksek hacimli enjeksiyon kalıplama kullanarak üretim süreçlerini basitleştirmelerini sağlar ve aksi takdirde metaller için gerekli olacak tipik ikincil işlemleri ortadan kaldırır.

KAYNAK: https://www.sabic.com/en/news/42307-sabic-reduces-carbon-footprint-in-collaboration-with-charge-amps-through-certified-renewable-lexan