Renault, ABD’li hidrojen uzmanı Plug Power ile Hyvia adında bir ortak girişime adım attı. Hyvia ismi, hidrojen için “Hy” ve yol için Latince kelime olan “Via” dan türetilmiştir.

Renault’un araç üretimi konusundaki, Plug Power’ın ise yakıt hücresi ve hidrojen sistemi üretimindeki deneyimlerinin birleşmesiyle, dönüştürülmüş bir Renault Master’a dayalı üç yakıt hücreli hafif ticari araç piyasaya çıkması beklenmektedir. Fransa merkezli bu girişim, çeşitli finansman ve bakım hizmetlerini de bünyesinde bulundurmayı planlamaktadır.

Yakıt hücreli minibüsler, 2,8-4,5 ton arasındaki hafif ticari araç sınıfından dönüştürülmüş bir Renault Master’a dayanmaktadır. Bunlar hem elektrikle hem de hidrojen bazlı enerjiyle çalıştırılmaktadır. 33 kWh bataryaya ek olarak 30 kW yakıt hücresine sahiptirler. Gerçek yakıt hücresi bloğuna ek olarak, yakıt hücresi sistemi, hava ve hidrojen temini ve kontrolü, nemlendirme ve soğutma için gerekli tüm sistemleri içerir. Versiyona bağlı olarak 3-7 kilogram hidrojen içeren tanklar da bulunmaktadır. İki teknolojinin kombinasyonu, 100 kilometresi saf pille çalışmak üzere 500 kilometreye kadar menzile olanak sağlamaktadır.

Hidrojen dolum istasyonları da planlanıyor!

Renault ve Plug Power’ın ortak girişimi, elektroliz çözümleri, mobil depolama istasyonları ve yıl sonunda hidrojen dolum istasyonları da sunuyor. Hidrojen dolum istasyonları ve araçlar için finansman tekliflerinin yanı sıra Renault ağı dahilindeki bakım hizmetleri de içerisinde yer alıyor. Bu ortak girişimin Fransa’da dört lokasyonu olurken, ürün ve hizmetler Avrupa genelinde sunulacak.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/renault-gruendet-wasserstoff-joint-venture-a-1037014/