Münih Ulaşım Şirketi (MVG),  otobüs filosunu 2031 yılına kadar tamamen elektrikli hale getirmek istiyor. Peki araçların çatılarına yerleştirilen güneş pilleri de bu süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir mi?

MVG, Alman elektrikli otomobil girişimi Sono Motors ile birlikte ilk kez tescilli güneş enerjisi teknolojisini toplu taşımaya sunuyor. Solar otobüs treylerine entegre edilen modüller yaklaşık 12 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.

Güneş enerjisinin kullanıldığı yeni otobüsler, Münih metropol bölgesinde pilot işletime alındı. Şirket, günlük operasyonda teknolojinin potansiyelinin test edilmesiyle birlikte enerji verimini de test edebilir.

Sono Motors tarafından tedarik edilen güneş pilleri 20 panelden oluşuyor olup, toplam 2.000 watt’tan fazla çıkış sağlayabiliyor. Sono Motors’un kurucu ortağı ve CEO’su Laurin Hahn, bu adımın Sono Motors’un her aracı güneş enerjisine dönüştürme misyonunda bir kilometre taşı olduğu söylüyor. Bununla birlikte, “Belediye otobüsleri ve tur otobüsleri, ister elektrikli ister dizel olsun, çok fazla alan sunar ve her gün yollardadır. MVG’nin ilk güneş enerjili otobüs treyleri gelecekte Münih sokaklarına çıkacak ve MVG yolcularının günlük kullanımda güneş enerjisi mobilitesini deneyimlemelerine olanak sağlayacak.” diyerek sözlerine devam ediyor.

Klima için ek enerji

Şu an için güneş sistemi bir otobüsün sürüşünü devralmayacak. Bunun yerine ilk amaç, iklimlendirme sisteminin çalıştırılması olarak planlanmıştır. Klimanın özellikle sıcak günlerde tam kapasite çalışması gibi aşırı durumlarda, otobüs treyi, çekici aracın sağlayabileceğinden daha fazla enerji tüketir. 20 yarı esnek özel fotovoltaik (PV) modül, aracın aküsüyle birlikte ısıtma, havalandırma, klima ve treylerin direksiyon sistemi gibi elektrik yüklerine güç sağlamak için kullanılabilir.

MVG Genel Müdürü Veit Bodenschatz şunları söyledi: “Otobüs treylerimizdeki fotovoltaik sistem, artık güç üretiminin ne kadar iyi çalıştığını ve ağımızda belki de daha iyi rotalar olup olmadığını gerçek koşullar altında test etmemize olanak tanıyor. Bu yöntem elektrik üretimi için diğerlerinden daha uygun. Güneş enerjisi kullanılarak hangi enerji tasarruflarının sağlanabileceği sorusu, mevcut yakıt ve enerji fiyatlarının arka planına karşı elbette heyecan verici” dedi.

Sono Motors, 6,5 ton CO2 tasarrufundan bahsediyor

Ancak hepsi bu kadar değil. Bodenschatz şöyle devam ediyor: “Elektrik tahrikli araçlar söz konusu olduğunda, her ek tüketici menzilin zararına olur. Bu projede , fotovoltaik sistemin, klima sistemi için ısı pompasını güvenilir bir şekilde çalıştırmak için yeterli enerjiyi sağlayıp sağlayamayacağını araştırmak istiyoruz.”

Sono Motors, güneş enerjili otobüs treylerinin yılda 2.500 litreye kadar dizel tasarrufu ve otobüs başına 6,5 ​​metrik tondan fazla yıllık yerel CO2 tasarruf potansiyeli sağlayabileceğini söylüyor.

KAYNAKLAR:

https://www.automobil-industrie.vogel.de/muenchen-testet-solaranlage-von-sono-motors-auf-stadtbus-a-1107524/?cmp=nl-99&uuid=5973473d9f0130b642c7b50fc271df12

https://www.electrive.com/2022/04/04/sono-motors-pilots-solar-bus-trailer-in-munich/