Pille çalışan eActros LongHaul uzun yol kamyonu, Mercedes-Benz Trucks’ın Eylül ayında Hannover’de düzenlenen bu yılki IAA Taşımacılık fuarında öne çıkan ürünü olacak. Üretici, 2020 yılında 40 tonluk kamyonunu duyurdu ve tam iki yıl sonra ilk kez “konsept prototipini” sunuyor. IAA’da gösterilecek olan eActros LongHaul, seri üretim aracın tasarım temasının bir önizlemesini sunuyor. Kamyon ayrıca eActros LongHaul test filosunun bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. İlk prototipler şimdiden yoğun testlerden geçiyor ve eActros LongHaul bu yıl halka açık yollarda test edilecek. Önümüzdeki yıl, üretime yakın prototipler, gerçek dünya kullanım testleri için müşterilere ulaşacak. Serinin 2024 için hazır olması planlanıyor. Tek bir pil şarjı ile eActros LongHaul yaklaşık 500 kilometre menzile sahip olacak. E-kamyonun yüksek performanslı şarjı veya “megawatt şarjı” sağlaması bekleniyor.

eActros LongHaul’a ek olarak, Mercedes-Benz Trucks, IAA’da yeni akülü elektrikli kamyonları tanıtacak. Ağır hizmet dağıtım taşımacılığı için eActros, Ekim 2021’den bu yana Wörth tesisinde seri üretimde. Mercedes-Benz Trucks, 2030 yılına kadar Avrupa’da yerel olarak CO2 içermeyen yeni araçların oranını %50’nin üzerine çıkarma hedefini sürdürüyor.

Mercedes-Benz Trucks CEO’su Karin Rådström: “Ağır uzun mesafe taşımacılığının elektrifikasyonu, CO2 nötrlüğüne giden yolda bir sonraki kilometre taşıdır. eActros LongHaul, müşterilerimiz için ekonomik olarak uygun olması planlanan akülü elektrikli bir araçtır. Ekibim ve ben bu yenilikçi kamyonu müşterilerimize ve halka Eylül ayında sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

IAA için lansman öncesi iletişimlerinin bir parçası olarak Mercedes-Benz Trucks, eActros LongHaul konsept prototipinin ilk tanıtım görüntülerini yayınladı ve üretim aracı için planlanan diğer teknik özellikleri açıkladı. eActros LongHaul’da kullanılan pillerde, lityum-demir fosfat hücre teknolojisi (LFP) kullanılıyor. Bunlar, her şeyden önce, uzun bir hizmet ömrü ve daha fazla kullanılabilir enerji ile karakterize edilir. Piller, yaklaşık bir megawatt çıkışlı bir şarj istasyonunda 30 dakikadan daha kısa bir sürede %20’den %80’e şarj edilebilir. Megawatt şarj ile birlikte tek şarjla uzun menzil, geleneksel kamyonlarla ise aynı seviyede genel menzil sağlar. Böylece iki vardiyalı operasyonlara olanak tanır. Araç ayrıca çok hoş bir sürüş deneyimi için özellikle iyi dengelenmiş bir aktarma organı ile karakterize edilir. Ek olarak, eActros LongHaul, üreticinin çok sayıda güvenlik yeniliğine sahiptir. Akülü elektrikli uzun mesafe taşımacılığına yönelik Mercedes-Benz Kamyon konseptinin özü, müşterilere araç teknolojisi, danışmanlık, şarj altyapısı ve hizmetlerden oluşan bütünsel bir çözüm sunmaktır. eActros LongHaul, karlılık, sürdürülebilirlik ve güvenilirlik açısından müşteriler için doğru seçim olmalıdır.

Mercedes-Benz eActros LongHaul’un Avantajları

Bataryalı elektrikli araç sürücüleri, alternatif sürücüler arasında en yüksek verime sahiptir. Bu nedenle eActros LongHaul, tamamen pille çalışan tahrikiyle yüksek düzeyde enerji verimliliği sağlar. Bu, nakliye şirketlerine eActros LongHaul’un amaçlanan kullanım senaryolarında önemli ekonomik avantajlar sağlar.

Nakliyecilerin operasyonel uygulamalarında uzun mesafeli nakliye uygulamalarında, eActros LongHaul’un tek bir şarjla mümkün kıldığı yaklaşık 500 km’nin ötesinde bir menzil gerektirmez. Ek olarak, kamyon sürücülerinin sürüş sürelerine ilişkin yasal kısıtlamalar, duruma bağlı olarak daha uzun menzil ihtiyacını sınırlandırmaktadır. Örneğin, AB’deki kamyon sürücüleri, maksimum 4,5 saatlik sürüşün ardından minimum 45 dakikalık bir mola vermek zorundadır. Bu süre zarfında kalan rota için araç yeniden şarj edilebilir.

Bu nedenle eActros LongHaul, uygun mesafeler ve ücretlendirme seçenekleriyle planlanabilen güzergahlarda düzenli olarak kullanıldığında nakliye şirketleri için doğru seçimdir.

Altyapıyı Şarj Etmek İçin Ortaklarla Etkileşim

Daimler Truck, TRATON GROUP ve Volvo Group, uzun mesafe taşımacılığında toplu ücretlendirme için bir ortak girişim kuruyor. Bu, Avrupa’da akülü elektrikli ağır hizmet uzun yol kamyonları ve otobüsleri için kamuya açık yüksek performanslı bir şarj ağının kurulmasını ve işletilmesini sağlar. Bu üç tarafın şarj ağı, markadan bağımsız olarak Avrupa’daki filo operatörlerine açık olmalıdır. Mercedes-Benz Trucks, depo şarjı konusunda Siemens Smart Infrastructure ve ENGIE ile birlikte çalışıyor.

Ayrıca Daimler Truck, “uzun mesafe kamyon taşımacılığında yüksek performanslı şarj (HoLa)” projesine katılıyor. VDA’nın himayesindeki projenin amacı, elektrikli uzun mesafeli kamyon taşımacılığı için seçilmiş yüksek performanslı bir şarj altyapısının planlanması, inşası ve işletilmesidir. Almanya’da dört noktada iki adet yüksek performanslı Megawatt Şarj Sistemi (MCS) kurulacak. Projede endüstriden ve araştırmadan çeşitli diğer konsorsiyum ortakları yer alıyor.

Nihai Hedef: 2050’ye Kadar Yollarda CO2’siz Ulaşım

Daimler Truck’ın hedefi, 2039 yılına kadar yalnızca Avrupa, Japonya ve Kuzey Amerika’da sürüş sırasında CO2 içermeyen yeni araçlar sunmaktır. İki akülü elektrikli model Mercedes-Benz eCitaro ve Mercedes-Benz eActros sırasıyla 2018 ve 2021’den beri seri üretimde. Bunu Mercedes-Benz eEconic, FUSO eCanter ve Freightliner eCascadia bu yıl takip edecek ve diğer yerel CO2 nötr araçlar şimdiden planlandı. Önümüzdeki on yılın ikinci yarısında şirket, araç yelpazesine hidrojen bazlı yakıt hücreli tahriklere sahip seri üretim kamyonları eklemeyi hedefliyor. Nihai hedef, 2050 yılına kadar CO2’siz ulaşımı yollara koymak.

KAYNAK: https://media.daimlertruck.com/marsMediaSite/en/instance/ko.xhtml?oid=51968530#prevId=51968532