Arris Composites ve Airbus, kabin braketlerini hafifletmek için kompozit araştırmalarında iş birliği yapıyor!

İki önemli şirketin yapacağı proje ile topoloji optimizasyonundan ve uçaklarda kullanılan metal braketlerin yerini alacak gelişmiş kompozitlerden yararlanılarak havacılık emisyonlarında önemli azalmalar elde etmek amaçlanıyor.

Amerika’nın gelişmiş üreticisi Arris Composites, dünyanın en büyük uçak üreticisi Airbus (Fransa) ile kabin braketlerinin üretimine odaklanan bir araştırma projesi ortaya koyuyor. Bu proje, kompozitler de dahil olmak üzere yenilikçi üretim yöntemleri ve malzemelerden yararlanarak havacılık faaliyetleri sonucunda açığa çıkan emisyonlarda önemli azalmalar göstermeyi amaçlıyor.

Arris’e göre, bir metal braketin (220 gram) topoloji açısından optimize edilmiş, 3D sıralı bir sürekli fiber kompozit parça (50 gram) ile değiştirilmesi, ağırlıkta %75’ten fazla tasarruf sağlıyor. Ayrıca, bu braketlerin yüzlerce tanesi tek bir uçağın parçası olduğundan, yüksek düzeyde optimize edilmiş yakıt tasarrufu anlamı da çıkarılabilir. Örneğin, her biri 500 braket ile bir yılda üretilen 100 uçak, 50.000’e kadar daha hafif ağırlık braketi ekleyerek ömür boyu 113 milyon mt yakıt tasarrufuna ve CO2 emisyonlarında 357 milyon mt azalmaya katkıda bulunuyor.

Airbus inovasyon müdürü Bastian Schäfer, “Airbus, ömrümüz boyunca daha temiz, daha sürdürülebilir bir hava yolculuğuna doğru bir yolda ilerliyor. Bu değişikliği yapmak için önemli bir etkiye ve pratik uygulamaya sahip yaratıcı fikirleri keşfetmek gerekiyor. Daha iyi hava yolculuğu vizyonumuzu paylaşan ve mümkün kılan Arris gibi gelişen teknoloji şirketleri sayesinde uçak tasarlama ve üretme şeklimiz değişiyor. Topoloji optimizasyonunun ve gelişmiş kompozitlerin geleceğinin olduğunu biliyoruz. Arris de bu tasarım ve malzeme ideallerini bir araya getirerek uçuşun geleceğini bugünden üretmemize yardımcı oluyor.”

Ayrıca Arris Composites, katmanlı üretim (AM) ve yüksek hızlı sıkıştırma kalıplama süreçlerinin bir kombinasyonunu kullanan “Katmanlı Kalıplama” teknolojisinin, yedek parçalar ve gelecekteki uçak yapıları üzerinde büyük bir etkiye sahip olacağını ve karbon emisyonlarının azaltılmasının mümkün olduğunu kanıtlayacağını belirtiyor.

Airbus, gelecek nesiller için daha sürdürülebilir hava yolculuğu vizyonunu desteklemek için bunun gibi teknoloji yollarını keşfetmeye kendini adamıştır.

KAYNAK: https://www.compositesworld.com/news/arris-composites-airbus-collaborate-on-composites-research-for-lightweighting-cabin-brackets