Hyundai Mobis, elektrikli araçlar için “entegre ön modül” geliştiriyor. Bu modül radyatör ızgarasının geleneksel tasarımını koruyor ancak aynı zamanda Koreli şirketin her yerde bulunan aerodinamik şeklin tehlikeye attığına inandığı “sürtünmeyi azaltma ve tasarım çeşitliliğini” sağlamayı da amaçlıyor.

Hyundai Motor Group’un bir parçası olan tedarikçiye göre, sürüklenmeyi azaltmak için aerodinamik performansın iyileştirilmesi, elektromobilite çağında giderek daha önemli hale geliyor. Bu nedenle Güney Koreli şirket, dikkatini aracın ön kısmına, yani klasik içten yanmalı motorlarda farların, radyatör ızgarasının ve kaportanın bulunduğu bölgeye çevirdi.

Yeni modülün en dikkat çekici özelliği, yüksek hızlarda hava direncini azaltan ve ECE değeri olarak adlandırılan değeri artıran radyatör ızgarası, kaporta gibi parçaları otomatik olarak açıp kapatabilmesidir. Hyundai Mobis, “Bu sistem, dış hava alımını ve ısı değişiminden sonra hava çıkışını sağlayarak pil soğutma verimliliğini artırır ve hava akımını kontrol eder. Bu birleşik aerodinamik sistem, elektrikli aracın menzilini yaklaşık 20 km artırır.” diyor. Teknoloji, özellikle araç yüksekliğini düşürmenin zor olduğu SUV ve CUV elektrikli araçlar için faydalıdır.

Ön modülün diğer özellikleri arasında, tasarımı ve sensörleri korumak için sürüş sırasında dışarı doğru çıkan bir lidar bulunmaktadır. Ayrıca, şarj işlemi tamamlandığında şarj cihazını geri çeken otomatik bir şarj cihazı fonksiyonu da bulunmaktadır.

KAYNAK: https://www.electrive.com/2024/03/18/hyundai-mobis-reconsiders-the-hood-on-electric-cars/