Fraunhofer IWU, metal köpükten yapılmış geri dönüştürülebilir bir pil taşıyıcı geliştiriyor. Bu yapı, ısı aktarımını iyileştirmek ve pilin ağırlığını azaltmak için tasarlanıyor.

Fraunhofer IWU, artan enerji yoğunluğu ve daha kısa şarj süreleri ile rekabetçi bir hafif pil geliştirmeyi amaçlayan AB araştırma projesi “MARBEL (Çevre Dostu ve Hafif Mobilite için Modüler ve Yeniden Kullanılabilir elektro araç aküsü İmalatı ve Montajı)”e katılıyor. Fraunhofer IWU’ya göre yeni geliştirilen bu yapı, daha uzun hizmet ömrü ve daha yüksek enerji verimliliği sağlayabilecek modüler bir pil paketi olacak.

Modüler yapı, onarım, bakım, geri dönüşüm süreçlerini kolaylaştırmak ve pillerin ultra hızlı şarj edilmesi amacıyla esnek ve aynı zamanda sağlam bir pil yönetim sistemi (BMS) tasarlanmaktadır.

Fraunhofer IWU, piller için pasif sıcaklık yönetimi ile bağlantılı olarak, metal köpük olarak da bilinen açık ve kapalı hücreli metaller hakkındaki çalışmalarıyla öne çıkıyor. Sandviç yapı şeklinde kullanılan metal köpükler, hafif olmasıyla ve bir çarpışma durumunda çok fazla darbe enerjisini emmesiyle tasarlanan yapıya önemli bir avantaj kazandırıyor.

Metal köpükten oluşan sandviç yapı, fazla ısının hücre yapısında depolanmasını ve buradan hızlı bir şekilde taşınmasını sağlar. Aynı zamanda bir kaza anında aküyü dış etkenlerden korurken, çevreyi de pil sisteminin tehlikeli arızalarından korur.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/forscher-testen-metallschaum-fuer-batteriegehaeuse-a-1027270/