ABD’nin ikonu haline gelen Ford Mustang, çeşitli varyasyonlarıyla geniş bir kitlenin dikkatini çekiyor. Son gelişmeleriyle kullanıcılarını şaşırtan şirket, ilk elektrikli SUV modeli Mustang Mach-E’yi piyasaya sürdü.

Ford, en güçlü üç küresel varyasyonu olan Transit, F-150 ve Mustang modellerini elektrikli hale getirmeye karar verdi. Tasarım ödüllerine sahip SUV modelleriyle karşınıza çıkan marka, kullanıcılarının gözdesi olmayı planlıyor.

 

 

Mustang Mach-E, uzun ön kaputu ve geniş tekerlek kemerleriyle ilk bakışta hantal bir duruş sergilese de özgün detaylarıyla göz kamaştırmayı başarıyor.  V8 motorlu klasik Mustang’i hatırlatan ön kaputuyla klasik tarzını da yansıtmayı başaran model, ön ızgarasındaki küçük Mustang logosu ve üç dikey çubuk şeklindeki arka lambalarıyla kendine has bir stil yakalıyor.

 

 

“Karanlık Madde Grisi” olarak adlandırılan rengiyle göz kamaştıran Mustang Mach-E, standart menzil ve uzatılmış meziliyle öne çıkan 2 adet lityum-iyon batarya paketiyle geliştirildi. Bununla birlikte arkadan çekişili ve 4 tekerden çekişli seçenekleriyle de kullanımınıza sunuldu. Gerçekleştirilen testte, 4 tekerden çekiş sağlayan ve uzatılmış meziliyle öne çıkan en iyi pile sahip model kullanıldı.

Kullanılan test aracının sahip olduğu uzatılmış menzilde 99 kWh’lik bir batarya bulunuyor. Batarya hücreleri Polonya’daki LG Energy Solution’dan gelirken, araç Meksika’da üretiliyor.

Performans

Batarya türü ve çekiş sistemine bağlı olarak değişiklik gösteren performans değerlerine karşılık, Mustang Mach-E’nin tüm versiyonları maksimum 180 km/s hıza çıkabiliyor. Testin gerçekleştiği aracın veri sayfasına göre 5,8 saniyede 100 km/s hıza çıkan modelin en güçlü versiyonu GT Performans, 466 beygir güç ile 830 Nm tork üretirken, yaklaşık 3.5 saniyelik bir 0-100 km/s hızlanma süresine sahip.

Tüketim Değerleri

Tüketim konusunda da oldukça ikna edici olan test aracı için şarj kayıpları dahil WLTP tüketimi 18,7 kWh/100km olarak ölçülürken, köy yollarında ve köylerde bir turda sadece 15 kWh/100km’ydi. Trafiğin yoğun olduğu bazı şehir ve otoyollarla yapılan bir banliyö yolculuğu sırasında elde edilen değer 16 kWh/100km iken, hızlı bir şekilde gerçekleşen otoyol yolculuğunda ortalama 21 kWh/100km idi. Standart sürüş modlarında elde edilen tüketim değerleri, kullanıcıları tatmin edecek.

Şarj

Mustang Mach-E, 150 kW’lık DC hızlı şarj ile 10 dakikada 75 km menzil kazanıyor. Yapılan testte %10-80 şarj aralığı için 45 dakikalık fabrika spesifikasyonun yeterli olduğu gözlemlenmiştir.,

KAYNAK: https://magcars.news/ford-mustang-mach-e-what-can-fords-first-true-electric-serve