Ford Ağustos ayı sonlarında, belirli durumlarda eller serbest sürüşe olanak tanıyan Blue Cruise (SAE Seviye 2 sürücü yardımı) ADAS’ının Alman Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu (KBA) tarafından ülkenin “Mavi Bölgeler” olarak adlandırılan bazı otoyollarında kullanım için onaylandığını duyurdu. Ford’un onayı teyit eden basın açıklamasında bu yolların ülkenin ünlü yüksek hızlı otobanı olduğu doğrudan belirtilmese de, Avrupalı bir Ford yöneticisi sosyal medya paylaşımında otobanın da dahil olduğunu söyledi.

Ford Model e Avrupa Genel Müdürü ve Ford Worke GmbH CEO’su Martin Sander, “Bugün Almanya’da büyük bir haberimiz var. Sürücülerin ellerini direksiyondan çekerken gözlerini yoldan ayırmamalarını sağlayan yenilikçi gelişmiş sürücü destek sistemimiz Ford Blue Cruise, Alman Otobanında kullanım için resmi olarak onaylandı.” Onayın, otobanda sürüş söz konusu olduğunda artık konforun başka bir boyutunu da ekleyen heyecan verici bir adım olduğunu vurguluyor.

Blue Cruise, bazı durumlarda Alman yollarında eller serbest kullanımına izin veren diğer otomobil üreticilerinin ADAS’larına katılıyor. Mercedes-Benz ve Volkswagen Group’a ait Audi de benzer özellikler sunuyor. Ford, Blue Cruise’un 2021’de piyasaya sürülmesinden bu yana, teknolojiyi kullanan araçların ABD ve Kanada’da 175 milyon kilometreden fazla yol kat ettiğini vurguladı.

Ford Avrupa Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri Başkanı Torsten Wey, “Ford, Blue Cruise ile kendisini geleceğe dönük sürücü destek teknolojilerinin lider sağlayıcısı olarak konumlandırıyor. Bir milyondan fazla test kilometresinden küresel olarak toplanan veriler Almanya’da başarılı bir şekilde onaylanmasının temelini oluşturdu. Yakın zamanda Almanya’da olduğu gibi defalarca ödül alan böylesine rekabetçi bir sistem geliştirdiğimiz için gurur duyuyoruz.” diyor.

Ford, Almanya’nın Blue Cruise onayını teyit eden açıklamasında, hangi yolların Mavi Bölge olarak belirlendiği veya Mavi Bölgeler’in başlangıçta toplam kaç milden oluşacağı konusunda ayrıntılı bilgi vermedi. Kuzey Amerika’da şirket, Mavi Yolculuk’un çalışabileceği haritalanmış yolların toplam milini rutin olarak eklemiştir. Şirket, Almanya’da Blue Cruise özelliği sunan ilk modelin Mustang Mach-E olduğunu söyledi.

Sander, “Nisan ayında İngiltere’de bu tür bir sistemle Avrupa’daki ilk üretici olduktan sonra, bu yenilikçi teknolojiyi Almanya’daki müşterilerimize sunabilmekten çok memnunuz. Ford Blue Cruise sürücüyü yepyeni bir konfor seviyesine taşıyor. Sürücüyü akıllı, denenmiş, test edilmiş ve hepsinden önemlisi güvenli bir şekilde destekleyerek otoyollardaki yorucu yolculukları büyük ölçüde kolaylaştırabilir.” sözleriyle rahat bir yolculuğun müjdesini verdi.

KAYNAK: https://www.sae.org/news/2023/08/ford-blue-cruise-for-germany