Elektromobilite, vidalı bağlantılar için yeni zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Örneğin, potansiyel dengeleme işlevini üstlenmeleri ve yalıtım kaplamalarına nüfuz etmeleri gerekir.

Elektromobilite hızla ilerliyor. Ancak otomotiv endüstrisinde elektrikli tahriklere yönelik mevcut eğilim, vida bağlantıları için yeni zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Bir yandan, dinamik olarak gerilen C parçalarının daha yüksek tahrik torklarına dayanması gerekiyor. Öte yandan, hafif yapı önlemlerine rağmen, araç ağırlıkları artıyor. Kesintisiz SUV trendi ve ağır bataryalar nedeniyle, bağlantı elemanlarının daha büyük yüklerle başa çıkması gerekiyor.

Hepsi bu kadar da değil. Yeni güvenlik fonksiyonları da bulunuyor. Bunlar, araçta yüksek voltaj depolamasının kullanılmasından ve potansiyel eşitleme işlevinin toprak kablolarını azaltmak için aktarılmasından kaynaklanmaktadır.

Potansiyel dengeleyici vidalar

Potansiyel dengeleyici elektrikli cıvatalar, bilinen cıvatalar için yeni zorluklar ortaya çıkarmaktadır. Pozitif olmayan bağlantı için yük taşıma işlevine ek olarak, bağlantı elemanı aynı zamanda elektriksel olarak iletken olmalıdır. Bunun nedeni, bir kaza durumunda cıvatanın potansiyel dengeleme işlevini (yıldırım iletkeni) devralması gerektiğidir. Bu, elektrikli bileşenlerden biriyle istem dışı bir temas olması halinde vücudun akım altında kalması nedeniyle araç içindekileri veya kurtarma güçlerini elektrik çarpmasından korumak için gereklidir.

Normalde dengeleme işlevini üstlenecek olan topraklama kablolarının ağırlığından tasarruf etmek için, elektrikli bileşenlerin hasar görmesi durumunda akım doğrudan karoser üzerinden ve dolayısıyla münferit karoser bileşenlerinin vida bağlantıları üzerinden boşaltılmalıdır.

Devredeki tüm karoseri bileşenlerinin ve vida bağlantılarının birbirleriyle elektriksel temasa sahip olduğundan emin olmak önemlidir. Ayrıca bu bileşenlerin toplam elektrik direncinin araç yolcularının elektrik direncinden daha düşük olması da önemlidir.

Yalıtım kaplamasının nüfuz etmesi

Yüzey kaplamaları da büyük zorluklara yol açmaktadır. İyi bilinen çinko-nikel veya çinko-alüminyum (çinko pul) kaplamalar sadece vidanın elektrik iletkenliğinin azalmasına neden olurken, katodik daldırma kaplamalar elektriksel olarak yalıtkan bir etkiye sahiptir. Genellikle cıvatalı araç gövde bileşenleri için kullanılırlar.

C parçası ile gövde bileşeni arasında elektriksel temas kurmak için vidanın montaj sırasında yalıtım kaplamasına nüfuz etmesi gerekir. Bu amaçla, bağlantı teknolojisi uzmanı Würth Industrie Service, işbirliği ortağı ABC Umformtechnik ile birlikte özel temas özellikleri geliştirmiştir. Bunların da yardımıyla, vida başındaki ve dişteki temas direnci gereksinimleri, yalıtkan bileşenlerle bile güvenilir bir şekilde karşılanabilir.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/elektromobilitaet-schraubverbindungen-herausforderungen-a-a1484e5968fc03049201aa7729e132cb/