Otonom sürüş söz konusu olduğunda, otomobil şirketleri ve tedarikçileri kendilerini konumlandırıyor. Continental şimdi ABD’de bir adım daha atıyor. Büyük kamyonlar orta vadede otoyolda kendi kendine mi gidecek?

Continental, otonom sürüş teknolojileriyle ilgili gelecekteki işini ABD’deki başka bir işbirliğiyle güçlendirmek istiyor. Dax grubu, kamyonlar ve ticari araç filoları için yüksek düzeyde otomatikleştirilmiş sistemler sunan Aurora Innovation şirketi ile bir ortaklık anlaşması yaptı. Continental ve Aurora, otonom kamyon sistemlerini ticari olarak ölçeklenebilir hale getirmek istiyor.

Continental’in öncelikle donanım ve geliştirme hizmetlerine katkıda bulunuyor. Nakliye şirketleri, maliyetleri azaltmak, yakıt tüketimini ve teslimat sürelerini de azaltabilecek daha verimli teslimat rotaları planlamak için teknolojiyi kullanabilmelidir. Ortak konseptin 2027’den itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde üretime geçmesi bekleniyor.

Conti’den Sensörler, Kontrol Üniteleri ve Bilgisayarlar

Teknoloji, artan yük trafiğini rahatlatmaya yardımcı olmalıdır. Aurora Horizon temel sistemi insan kapasitelerini tamamlayabilmekken, diğer bir amacı ise kamyonların otonom kontrolü.

Conti’den bir “geri dönüş sistemi”nin gelmesi bekleniyor. Sistem, otonom birincil sistemin arızalanması durumunda, sürücüsüz kamyonun sürmeye devam etmesini ve bir sonraki olası güvenli konuma devam etmesini sağlamalıdır. Ayrıca Continental, Aurora Driver için tedarik edilen otonom donanım çözümlerinin üretim hattından ve hizmetten çıkarmaya kadar tüm yaşam döngüsünü denetleyecek.

Conti, sensörler, kontrol üniteleri ve hızlı bilgisayarları da sağlıyor. Sorumlu müdür Frank Petznick, ticari olarak ölçeklenebilir ilk otonom kamyon sisteminin nakliye komisyoncuları ve filo operatörleri için yeni ulaşım seçenekleri sunacağına dair söz verdi. İki ortak, katedilen kilometreye dayalı bir “hizmet odaklı donanım” iş ilişkisi üzerinde anlaştılar.

Otomasyon ve yardımcı sistemlerin bölümü, kurumsal yeniden yapılanmadan bu yana Hannoverliler için daha büyük önem taşıyor. Halihazırda çeşitli holdingler ve ortaklıklar mevcut olup, bir süredir de halka arz söylentileri bulunuyor. Ocak ayının başında Las Vegas’ta düzenlenen CES teknoloji fuarında Continental, yapay zekaya (AI) sahip mikroçip modüllerinde uzmanlaşmış ABD’li Ambarella şirketi ile stratejik bir işbirliğini sundu.

Conti, 2021’de yazılım şirketi Apex.AI’de hissedar oldu. Bu durum, otonom sürüş veya çeşitli güvenlik ve yardım işlevleri için daha karmaşık uygulamaların temelini oluşturabilecek temel bir işletim sistemiyle ilgili. Çin’de ise Çinli AI şirketi Horizon Robotics ile bir ortak girişim kuruldu. Volkswagen Grubu da bu şirketle bir ortak girişime büyük meblağlar yatırıyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/continental-aurora-autonome-systeme-fuer-lkw-a-26f3f809d5f2c89c5a10ce6f54ab789a/