Renault uzmanları, geleceğin elektrikli Renault 5’inin oturacağı yeni CMF-B EV platformunun ilk dokuz prototipini test ediyor. Prototip olarak üretilen platformlar, aktarma organları ve bataryaları teknik olarak geleceğin üretim aracıyla aynı, fakat Clio’nun silüetini temel alan bir tasarıma sahip. Statik ve dinamik ince ayar ve dayanıklılık testi arasında gidip gelen platform, bu kış Arvidsjaur (İsveç Laponyası), Lardy (büyük Paris bölgesi) ve Aubevoye’deki (Normandiya) teknik merkezlerde düşük (buz, kar) orta ve yüksek yol tutuş koşullarında deneniyor.

Engineering B EV Ailesi Başkanı Jérémie Coiffier, “Şasi prototipleri üzerinde yürütülen testler, yakında çıkacak olan Renault 5 Electric’te konfor ve kullanım açısından alınan kararları doğrulamamıza yardımcı olacak. İlk test sürüşleri, kendi kategorisinde sınıfının en iyi performansına sahip Megane E-Tech elektriğin değerli bir soyundan geldiğinin açık bir göstergesidir. Bizi gelecek yıl için ticari lansman setine kadar testlerde ilerlemeye iten cesaret verici sonuçlar.” sözleriyle yapılan testler hakkında bilgi veriyor.

Geleceğin elektrikli Renault 5’inde ilk kez kullanılan yeni CMF-B EV platformu, yeni nesil B segmenti elektrikli araçların üretimini, geliştirilmesini ve performansını optimize etmeyi kolaylaştırıyor. Yeni tasarımın avantajları, farklı gövde tiplerine ve stillerine izin vermek için ayarlanabilir paletlerin ve dingil mesafesine sahip yeni nesil elektrikli araçların üretilebileceği anlamına geliyor. Gelecekteki elektrikli Renault 5’teki elektrik motoru, öncelikle ZOE ve Megane E-Tech Electric’te kullanılan denenmiş ve test edilmiş elektrikle uyarılan senkron motora dayalı olacak. Bu durum, sadece sabit mıknatıslı bir motordan daha iyi çıktı vermekle kalmayıp, aynı zamanda nadir toprak metalleri gerektirmez. Bu da büyük ölçekli üretim maliyetlerinin ve çevresel etkinin daha düşük olduğu anlamına gelir. Yeni pil paketinin, araca Renault’nun aradığı rekabet avantajını da kazandırması bekleniyor. ZOE pilinde görülen 12 modülden 4 büyük modüle geçiş, mimarinin daha basit ve 15 kg daha hafif olduğu anlamına gelir. Tek bir modül katmanıyla donatılan pil paketi, yeni platform için mükemmel bir uyum sağlar. Geleceğin elektrikli Renault 5’i daha fazla kWh taşımak için daha az alana ihtiyaç duyacak.

Ek koruma için pil takımının platformun içine yerleştirilmesine de özel özen gösterilmiştir. Yerleşimi, alt gövdeye ek sertlik sağlayacak ve böylece akustiği ve sürüş keyfini de artıracaktır.

KAYNAK: https://www.electrichybridvehicletechnology.com/news/pure-electric-powertrain/endurance-testing-begins-for-cmf-b-ev-platform-based-electric-renault-5-prototypes.html#prettyPhoto