BMW firması katmanlı imalat teknolojileri için 10 milyon avronun üstünde yatırım yapacağını açıkladı. Sürekli olarak gelişen katmanlı imalat teknolojisi sayesinde plastik ve metal parçaların imalatının yapılması planlanmaktadır. Münih’in kuzeyindeki Oberschleissheim’da konumlandırılan 3 boyutlu baskı merkezi, zamanla BMW Grubu için önemli bir merkez haline gelecektir.

BMW Grubu, gelişen 3 boyutlu baskı teknolijisiyle sadece prototip imalatı değil aynı zamanda büyük ölçekli üretimin de yapılmasını hedeflemektedir. Baskı merkezinde, plastik ve metal parça imalatı için 30’dan fazla endüstriyel sistem bulunmaktadır. Baskı merkezinin 2019 yılının başlarında faaliyete geçmesi beklenmektedir.

Günümüzde 3 boyutlu baskı teknolojileri kullanılarak imal edilen metal parçalar otomotiv sektöründe kullanılmaya başlanmıştır. Bunun endüstrideki ilk örneğini BMW i8 Roadster aracında görebiliriz. i8 Roadster tavan tentesi mesnet kolu parçası bu yöntemle imal edilmiştir. Bu komponent alüminyum alaşımdan yapılmıştır . Enjeksiyon kalıplama yöntemiyle üretilen muadiline göre daha hafif ve daha rijittir. Bahsi geçen komponent biyonik bir geometridir, doğadan ilham alınarak tasarlanmış ve 3 boyutlu baskı teknolojisi sayesinde optimize edilmiştir.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/yV5uoa adresinden ulaşabilirsiniz.