BMW, 2030 yılına kadar sürdürülebilirlik hedeflerini karşılamak amacıyla Neue Klasse (New Class) elektrikli araç (EV) platformunun parça tedarikinden ve üretiminden kaynaklanan emisyonları azaltmayı hedefliyor.

BMW, Neue Klasse, EV platformundaki araçların üretiminde yayılan karbonu 2030 yılına kadar birim başına %40 oranında azaltmak istediğini Almanya’da gerçekleşen IAA Mobility 2021 motor fuarında duyurdu. Kullanım aşamasında araç başına salınan CO2’yi 2019 rakamlarına göre en az yarı yarıya azaltacağını da sözlerine ekledi.

Otomobil üreticisi, tedarik zinciri ve üretim süreci de dahil olmak üzere, üreteceği elektrikli araçların tüm yaşam döngüsü boyunca CO2 emisyonlarını azaltmaya çalışıyor.

Sürdürülebilirlik planlarıyla birlikte 2030 yılına kadar elektrikli araçların küresel teslimatlarda %50’ye kadar çıkması beklenmekte. BMW araçları için yeni bir tasarım ve mühendislik yönü başlatan Neue Klasse, “Yeniden düşün, azalt, yeniden kullan ve geri dönüştür.” ilkelerine dayanan yeni bir döngüsel tasarım stratejisinin parçası oluyor.

KAYNAK: https://www.automotivelogistics.media/sustainability/bmw-to-cut-carbon-from-neue-klasse-ev-lifecycle/42268.article