Volkswagen’in modüler e-drive matrisi, yalnızca sınırlı bir ölçüde rekabetçi görünüyor. Audi, Çin’deki varlığını kaybetmemek için şimdi de Çin araç platformuna geçmek istiyor. Bunların yanı sıra, A3’ün Çin’deki BEV varyantının gelecekte bir SAIC’ye dayanması bekleniyor.

Önümüzdeki yıldan itibaren Audi AG, Çinli ortak girişim ortağı SAIC’in elektrikli platformuna dayalı olarak Çin’de çok sayıda A3 ve A4 BEV üretmeyi planlıyor. Handelsblatt’ın şirket çevrelerinden de öğrendiği gibi, Ingolstadt otomobil üreticisi SAIC Motor ile birlikte geleceğin elektrikli modelleri için yeni bir platform geliştirmek istiyor. 2027/28 tarihinden itibaren faaliyete geçmesi bekleniyor.

Rapora göre, Uzak Doğu’daki ikinci ortak girişim ortağı FAW, mevcut içten yanmalı motor portföyünü geliştirmeye devam edecek ve aynı zamanda dört halkalı üst sınıf BEV’ler üretecek. Örneğin, son zamanlarda Q5’te olduğu gibi, gelecekte daha fazla çifte üretim olmamalıdır.

Audi’nin Çin’de Büyük Ölçüde Geride Kaldığı Düşünülüyor

Çin’deki Audi’nin düşüşü oldukça dikkat çekiyor. Mevcut satış yılının ilk beş ayında, orada 9.000 adet tamamen elektrikli üniteden satış yapamadı. Tesla ise aynı dönemde 220 binden fazla Model 3 ve Y modelini yollara çıkardı. Audi şu anda gelişen Çin elektrik pazarında büyük ölçüde geride kaldı.

Bu, satın alınan SAIC teknolojisinin yardımıyla değişebilir. Audi mühendislerine göre Wolfsburg’un modüler elektrikli tahrik matrisi (MEB) zayıf bir ağa bağlı, çok az güç sunuyor ve çok yavaş şarj ediyorken, SAIC şimdiden “L7” sedanına 800 voltluk güç elektroniği takıyor. Ek olarak, Çin platformuna, Ingolstadt geliştiricilerinin daha büyük modelleri için özel olarak geliştirdikleri, ancak kendi gruplarından MEB ile uyumlu olmadığı söylenen Audi yazılımı yüklenebilir.

Önemli Ölçüde Daha Rekabetçi Teknoloji

Q4 ve Q5 E-Tron şu anda MEB’e dayanmaktadır. SAIC elektrik platformunun devralınmasıyla Audi, Çin pazarına önemli ölçüde daha rekabetçi teknolojiye sahip daha büyük hacimlerde kompakt elektrikli sedanları hızla getirme şansını görüyor gibi duruyor.

Diğer Alman üreticiler şimdiden çok acı bir acil durum planını devreye soktu. Örneğin elektrikli Mini’nin yeni nesli Çin Seddi’ndeki elektrik mühendisliğine dayanıyor ve Çinli BMW ortağıyla birlikte Uzak Doğu’da da üretiliyor.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/audi-china-e-auto-plattform-saic-a-c28d91eca88ab56cb6b6154f7658690e/