1888’li yıllarda Alman mucit Andreas Flocken tarafından elektrikli araçlar ve bataryalarla ilgili çalışmalar yapılıyor ancak 16 millik bir test sürüşünde bataryaların çalışır durumda olmadığı gözlemleniyor. Günümüze gelindiğinde ise Alman otomobil üreticilerinin batarya teknolojisi hakkında hala problem yaşadıkları görülüyor.

Bu yılın sonlarında, Audi elektrikli araçlar satarak Tesla’nın performansına yetişmeyi hedefliyor. Mercedes, Volkswagen ve BMW firmaları da tekrardan teknolojik liderliği geri almayı amaçlıyor. Ancak Alman otomotiv üreticileri, elektrikli araçların en kritik komponentlerinden olan batarya hücrelerinin temini konusunda Çinli, Koreli ve Japon firmalarına bağımlı durumda bulunuyor.

Materyal bilimi, enerji ve elektrokimya profesörü Martin Vinter, hücrelerin çok önemli bir teknolojiye sahip olduğunu ve batarya kutusunun en pahalı parçası olduğunu söylüyor. Vinter, Avrupalı ya da Alman firmaların geniş skalada batarya hücreleri üretmelerinin sürekli büyüyen ve gelişen pazarda çok kritik öneme sahip olacağına değiniyor.

2015 yıllarında Daimler, batarya hücresi imal eden bir fabrika kuruyor. Daimler firmasının fabrikayı kurmadaki amacı, otomotiv üreticileriyle iş birliği yaparak kendi ürünlerini bu firmalara pazarlayabilmekti. Ancak zamanla maliyetlerin yüksekliğinden dolayı Daimler firması, fabrikasını kapatma kararı alıyor.

Son dönemde ise Bosch firması batarya hücresi imal edecek bir fabrika açmayı planlıyor. Otomotiv Yönetim Merkezi Direktörü Stefan Bratzel, Alman otomotiv üreticileri ve tedarikçilerinin Avrupalı partnerlerle birlikte çalışarak gelecek nesil batarya hücrelerini üretmeleri gerektiğinin öneminden bahsediyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.