Araçlar için belirlenen doğru malzeme konsepti sayesinde, o aracın güvenli olması ve sürüş karakteristiğinin iyi olması sağlanıyor. Skoda yeni Octavia modelinde bu yaklaşıma uygun olarak malzeme konsepti belirleniyor.

Yeni tanıtılan Octavia modeli için firma yetkilileri aracın karoserini ‘‘olağanüstü sağlam’’ olarak tanımlıyorlar. Derin çekme çeliği karoserin yüzde 26’sını oluşturuyor ve esas olarak yüzey kısımlarında bulunuyor. Karoserinin yüzde 20’lik kısmı son derece güçlü ve sıcak şekillendirilmiş çelikten imal ediliyor.

Yeni Octavia, önceki versiyona göre daha ağır olmasıyla dikkat çekiyor. Önceki Octavia’nın ağırlığı 1150 kg iken yeni Octavia 1338 kg ağırlıkla karşımıza çıkıyor. Bunun nedenlerinden bir tanesi ise aracın 19 mm daha uzun ve 15 mm daha geniş bir yapıya sahip olması.

Ayrıca yeni Octavia’da, modern malzemeler ve hesaplama yöntemleri kullanılarak topoloji optimizasyonuna başvuruluyor. Bu sayede araç karoserinin daha yüksek burulma rijitliğine sahip olmasına olanak sağlanıyor.

Yeni Octavia’da ‘‘Tailor Rolled Blank’’ yöntemi kullanılarak araç konstrüksiyonunda hafifletme sağlanıyor. Bu yöntem sayesinde komponentler farklı et kalınlıklarına sahip olarak imal edilebiliyor. Yalnıza gerekli olan yerlerde parçanın kalınlığı arttırılabiliyor. Yeni Octavia’nın A ve B sütunları bu yöntemle üretilebiliyor.

Yeni Octavia, Euro NCAP’ten beş yıldız alarak sınıfının en güvenlikli araçlarından biri olduğunu kanıtlıyor.

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.