İşlenmemiş malzemelerle aynı performans özelliklerini sunarken konektör üretiminden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını azaltabilir.

Yazaki Corporation ve Toray Industries, otomotiv kablo demetleri için konektörler yapmak üzere üretim süreçlerinden çıkan hurda malzemeleri kullanan geri dönüştürülmüş bir polibütilen tereftalat (PBT) reçine sınıfı geliştirdi.

İki şirketin iddiasına göre bu reçine, işlenmemiş malzemelerle aynı performans özelliklerini sunarken konektör üretiminden kaynaklanan karbondioksit emisyonlarını azaltabilir.

Toray, üretim süreçlerinden çıkan hurdaların depolimerize edilmesi ve yeniden polimerize edilmesiyle elde edilen kimyasal olarak geri dönüştürülmüş bir PBT reçinesi olan Ecouse Toraycon’u sunmaktadır.

Reçinelerin geri dönüştürülmesinin dezavantajları arasında yabancı maddelerden kaynaklanan kirlenme ve bozulmuş malzeme kalitesi yer almaktadır. Şirket, kimyasal geri dönüşüm yoluyla, işlenmemiş malzemenin kalitesiyle eşleştiği iddia edilen geri dönüştürülmüş PBT reçinesi sağlamaktadır. Bu süreç, depolimerizasyondan bileşime kadar titiz bir kalite kontrolünü içermektedir.

Yazaki için zorluklardan biri, otomotiv kablo demeti konektörleri gibi son derece işlevsel parçalarda geri dönüştürülmüş malzemelerin kalitesini stabilize etmek olmuştur. Bunu, kimyasal olarak geri dönüştürülmüş PBT reçinesinin malzeme özelliklerini ve kalıplanabilirliğini optimize ederek ele aldı. Konektörler için mevcut PBT reçine sınıflarının kalite istikrarına uyan geri dönüştürülmüş bir PBT reçine sınıfı geliştirmek için Toray ile işbirliği yaptı.

 

KAYNAK: https://www.just-auto.com/news/yazaki-making-connectors-from-recycled-resin/?cf-view