İç mekan uzmanı, düşük CO2 ayak izine sahip yeni bir oturma konsepti sunuyor. Bunun için yenilikçi ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılıyor.

Otomotiv tedarikçisi Yanfeng sürdürülebilir bir koltuk geliştirdi. Basın açıklamasına göre, Reco Seat olarak adlandırılan bu koltuk, köpükten metal yapıya kadar yenilikçi ve geri dönüştürülmüş malzemeler kullanarak CO2 emisyonlarını geleneksel koltuklara kıyasla yüzde 40’a kadar azaltıyor. Reco, “Recycle + Eco” kelimelerinin kısaltmasıdır.

Koltuk, polietilen tereftalat (PET), poliüretan (PU), geri dönüştürülmüş köpük, termoplastik köpük, çevre dostu metal yapı, ağırlığı optimize edilmiş PET sırtlık kılıfı ve hibrit minder gibi çeşitli malzemelerden yapılmıştır.

Yüzde 100 geri dönüştürülmüş şişelerden üretilmiştir.

PET-PU koltuk kılıfı, karbon emisyonlarını yüzde 20’den fazla azaltacak şekilde yüzde 100 geri dönüştürülmüş meşrubat şişelerinden yapılmıştır. Koltuk ve sırtlık için kullanılan köpük, geri dönüştürülmüş ve termoplastik köpüğün bir kombinasyonudur.

Geleneksel poliüretan köpükle karşılaştırıldığında amaç, daha iyi oturma konforu ve daha iyi destek etkisi elde etmektir. Şirkete göre, köpük üretiminde ve kalıplama sürecinde endüstriyel atık su buharının kullanılması enerji tüketimini ve emisyonları azaltıyor.

Yanfeng ayrıca bir çelik şirketiyle çalışmakta ve hammadde olarak yüzde 100’e varan oranda hurda çelik kullanmaktadır. Geri dönüştürülmüş metal yapının üretiminde ek olarak yeşil elektrik kullanımı, ürünün karbon ayak izini yüzde 60’tan fazla azaltmayı amaçlamaktadır. Koltuk kabuğu yüksek mukavemetli geri dönüştürülmüş plastikten yapılmıştır. Geleneksel metal koltuk kabuğunun yerini alan bu ürün, şirketin çeliği plastikle değiştirme hedefini de yerine getirmeyi amaçlıyor.

Hafif, dinamik ve sürdürülebilir tasarım

Hafif, dinamik ve sürdürülebilir bir tasarım elde etmek için sırtlık kılıfında geri dönüştürülmüş PET kullanılmıştır. Hibrit minder için metal yerine yüksek mukavemetli geri dönüştürülmüş kompozit malzemeler kullanılmıştır. Bu aynı zamanda ürünün karbon ayak izini yüzde 20 oranında azaltıyor ve daha fazla yüzey işleme tekniği seçeneği sunuyor.

Yanfeng Seating, Avrupa ve Güney Afrika Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Uwe Borchers’e göre Reco Seat henüz geliştirme aşamasında. Tedarikçi, uzmanlığını göstermek ve sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi hakkında müşterilerle diyalog kurmak için bu ürün örneğini kullanmak istiyor.

 

KAYNAK:https://www.automobil-industrie.vogel.de/nachhaltiges-sitzkonzept-mit-geringem-co2-fussabdruck-a-186ecce56d458f00dd158ec55e379321/