Hyundai, yeni konsepti dar şehirlerde dolaşmak için ideal olarak görüyor.

Hyundai’nin CES serisi, küçük mobilite araçları için, yana, ileriye veya geriye doğru hareket etmek için 90 derece dönebilen M.Vision POP EV ve M.Vision 2GO hidrojenle çalışan konseptleri içeriyor. Bu araçlar, kolayca dar dönüşler yapabilmeyi hedefliyor. Şirket, 2023 yılına kadar bu direksiyon modüllerinden dördü ile bir kaykay şasisi geliştirmeyi planlıyor.

Hyundai, bu dar dönüşleri mümkün kılan teknolojiye e-köşe modülü adını veriyor. Her bir modül, direksiyon, frenleme, süspansiyon ve sürüş kabiliyetini birleştiriyor. Kentsel hareketliliğe odaklanan şirket, bunu, dar ortamlarda kolayca manevra yapabilen geleceğin araçlarını inşa etmenin bir çekirdeği olarak görüyor.

E-köşe modülü, çeşitli bileşenler arasında mekanik bağlantılara sahip değildir. Hyundai, bu yönün bir araç oluştururken daha fazla tasarım esnekliği sağladığını söylüyor.

Şirket, e-köşe modülü için orijinal konsepti 2018 yılında geliştirdi. Bu yıl CES’te sergilenen yeni versiyon, fonksiyonel testleri tamamlandıktan sonra pratik kullanıma hazır. Yapılması gereken diğer adımlar ise güvenilirlik doğrulaması ve seri üretim üzerine bir fizibilite çalışmasıdır.

2023 yılına kadar geliştirilmesi planlanan kaykay şasisi, dört e-köşe modülü için entegre bir kontrolör içerecek. Hyundai, 2025 yılında, aracın otonom sürüş yeteneğine sahip olmasını istiyor.

KAYNAK: https://www.motor1.com/news/559809/hyundai-mobis-concept-debut-ces/