Volkswagen firması, elektrikli araç teknolojisi üzerine yaptığı çalışmaları tüm hızıyla sürdürüyor.  Volkswagen, 4 farklı elektrikli konsept aracı I.D., I.D. VIZZION, I.D. CROZZ ve I.D. BUZZ üzerinde çalışmalarına devam ediyor. Bahsi geçen araçların, tek şarjla ortalama 250 mil gidilebilecek menzile sahip olması ve araç kokpitlerinin geleceğin teknolojisiyle donatılmış olarak konforlu bir yaşam alanı sunması planlanıyor.

Bahsedeceğimiz elektrikli konsept araçlardan ilki I.D. Tek şarjla 370 mil menzile sahip olan I.D. aracına, 125 kW’lık elektrik motoru ile tahrik veriliyor. Max. 160 km/h hıza çıkabilen, 0-100 km/h hıza 8 saniyenin altında ulaşabilen aracın 2020 yılında pazara sunulması hedefleniyor.

Volkswagen’in bir diğer elektrikli konsept aracı ise I.D. VIZZION. Firmanın 5.seviye ilk full otonom konsept aracı olan I.D. VIZZION, yeniden şarja gerek duymaksızın tek şarjla 400 mil menzile sahip olacak. Direksiyon kolonu ve pedalları içerisinde barındırmayacak olan I.D. VIZZION modelinin, 2022 yılında pazara sunulması planlanıyor.

Volkswagen’in bir diğer elektrikli konsept aracı ise I.D. CROZZ. Bu aracın, max. hızının 110 mph ve DC Fast Charging özelliği ile 30 dakikada %80 batarya doluluk oranına sahip olması bekleniyor. Ayrıca 2020 yılında piyasaya sürülecek olması, elektrikli araç kullanıcıları için heyecan verici gözüküyor. Pürüzsüz, oyulmuş çizgileri ve dış stil tasarımıyla dikkatleri üzerine çeken I.D. CROZZ, kokpitinde barındırdığı Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) destekli gösterge ve otomatik sürüş içeren pilot moduyla ilgi çekici bir hale geliyor.

Volkswagen’in bir diğer elektrikli konsept aracı ise I.D. BUZZ. Bu araç, aslında 360 beygirlik elektrik motoruna sahip küçük elektrikli bir otobüs. Yeni konsept araç I.D. BUZZ, Volkswagen’in efsaneleşmiş T1 modelinin geleceğe uyarlanmış hali olarak düşünülebilir. Aracın 2022 yılında ABD, Avrupa ve Çin pazarına satılması planlanıyor.

Volkswagen firmasının önümüzdeki yıllarda bahsedilen araçları piyasaya sunacak olması gelecek için heyecan uyandırıyor!

Konu hakkında daha detaylı bilgilere https://goo.gl/zJUWCv adresinden ulaşabilirsiniz.