Type IV hidrojen depolama tankı, katı performans gereksinimlerini karşıladıktan sonra UNECE R 134 tip onayını kazandı.

Avrupa’da yolda kullanılacak hidrojen (H2) tanklarının, Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu (UNECE R 134) yönetmelikleri kapsamında tip onayı alması gerekiyor. Voith Composites’in 350 litre kapasiteli Type IV 700 bar H2 depolama tankı olan Carbon4Tank, son zamanlarda yol kullanımı için bu onayı almış ve ağır ticari kamyonlar ve diğer ticari araçlara uygulanmaya hazırdır. Voith, bu adımın bir H2 ekonomisinin tanıtımı ve ulaştırma sektörünün dekarbonizasyonu için önemli bir adım olduğunu belirtiyor.

Carbon4Tank’in geliştirilmesi sırasında, otomotiv kalitesini ve yüksek üretim hacimlerini mümkün kılmak için başlangıçtan itibaren yenilikçi malzemeler ve işlemler kullanılmıştır. Onay testleri içinde, tankın karayolu hizmet sertifikası alabilmesi için patlama basıncı, basınç döngü ömrü, beklenen yol performansı, yangın güvenliği, bileşen izolasyonu gibi sıkı performans gereksinimlerini karşılaması gerekiyor.

Voith Composites CEO’su Anna Pointner, “Bu sertifikasyon, yoğun bir geliştirme dönemini takip eden önemli bir kilometre taşıdır. Otomotiv endüstrisi için ölçeklenebilir şekilde kompozit üretiminde ekibimizin çalışma ve uzmanlık gerektiren çalışmalarını takdir ediyor. Bu sertifikasyonun talep ettiği mutlak güvenlik ve tutarlılık sağlanırken yüksek kaliteli verilere vurgu yapmamız kritiktir.” açıklamasında bulundu.

UNECE R 134 sertifikasyonuyla, Voith Composites’in film kompozit sarılı H2 tankları ürün ve üretimin olgunluğunu vurgulamış ve şimdi seri üretime hazır hale gelmiştir. Tanınmış kamyon OEM’leri bu tankları kendi araçlarına entegre çalışmalarına başladı.

 

KAYNAK: https://www.compositesworld.com/news/voith-composites-certifies-carbon4tank-for-on-road-use