Türkiye’nin ilk tamamen elektrikli otomobilini geliştiren Türkiye’nin Otomobil Ortak Girişim Grubu’nun (Togg) CEO’su Gürcan Karakaş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, bir otomobil fabrikasından çok, ana faaliyet alanı mobilite olan bir teknoloji şirketi olmak için yola çıkıldığını söyledi.

Henüz “bu konuda bilgi vermek için erken” olmasına rağmen, şirketin, Togg’un satıştaki ilk versiyonu olacak olan C-segment SUV’unu piyasaya sürmeden önce akıllı bir cihazı piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Karakaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Togg’un Bursa’nın Gemlik ilçesindeki tesislerinde yaşanan son gelişmeleri ve “akıllı cihaz” olarak nitelendirdiği otomobilin üretim sürecini anlattı.

Gemlik tesislerinin seri üretime hazır hale gelmesiyle birlikte bu yılın son çeyreğinde ilk seri üretim aracın banttan çıkacağını anlatan Karakaş, pazara girmek için gerekli olan teknik şartların (homologasyon) yerine getirilme sürecinin başlayacağını belirtiyor. Bu sürecin tamamlanmasının ardından ise 2023 yılının ilk çeyreğinin sonunda yeni otomobilin yollara çıkması planlanıyor.

Tesisteki çalışmaların planlandığı gibi devam ettiğini kaydeden Karakaş, hücre bazında yapılan kısmi denemelerin ardından Gemlik tesisinde gövde yapısındaki 208 robot deneme üretimine hazır hale getirildiğini belirtti. C-SUV gövdesi üzerinde ilk boyasız denemelerin yapıldığı Avrupa’nın en temizi olan boyahanede de kimyasal dolum aşamasına geçildi. Tesislerin bu yılın son çeyreğinde seri üretime hazır olması bekleniyor.

Togg akıllı ve hızlı şarj altyapısı için çalışmalara başladıklarını da sözlerine ekleyen Karakaş, “İlk araçlarımız üretim hattından ayrılmadan önce 81 ilde 600’den fazla noktada 2 bin prizli 1000’e yakın hızlı şarj istasyonunu hizmete açacağız.” dedi.

Togg, tek platformdan beş farklı model üreterek 2030 yılına kadar toplam 1 milyon araç üretmeyi planlıyor.

KAYNAK: https://www.dailysabah.com/business/tech/turkeys-togg-to-put-digital-device-on-market-before-electric-car