Togg, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2024 fuarında ikinci elektrikli otomobili T10F’yi tanıttı. Fastback gövde tipi ile dikkat çeken T10F, 600 kilometreye varan menzili ile Türkiye’nin en uzun menzilli elektrikli otomobili olacak.

Tasarım

T10F, günümüzün tasarım dinamiklerini yansıtan ve sedan modellerden beklentileri de karşılayan bir fastback olarak karşımıza çıkıyor. Yan çizgilere bağlanan farlar da ön tarafa sportif bir görünüm kazandırıyor. T10F’nin ön kısmında, sportif ön panele entegre edilmiş uzun, ince dönüş göstergeleri ile bir Togg imzası olan “bumerang” şeklinde gündüz farları yer alıyor.

Teknik Özellikler

T10F, 160 kW / 217 beygir güç ve 350 Nm tork üreten elektrik motoru ile arkadan itiş veya dört çeker seçeneğiyle sunulacak. RWD (arkadan itiş) versiyonları 52,4 kWh veya 88,5 kWh batarya kapasitesine sahip olacak ve 350+ veya 600 kilometreye varan menzil sunacak. AWD (dört çeker) versiyonu ise 700 Nm tork üretecek ve 530 kilometreye varan bir menzil sunmayı hedefliyor. T10F’in hızlı şarj tarafında ise 180 kW’lık üst limitle gelmesi bekleniyor.

T10F, uzaktan güncellemelerle (OTA: over-the-air) sürekli kendini yenileyebilen sürücü destek sistemleri sayesinde sürüş güvenliği ve konforunu en üst seviyeye yükseltecek. Ayrıca, elektrikli aletlere harici olarak güç verebilen V2L teknolojisine sahip olacak.

Güvenlik

T10F, Euro NCAP programının tüm testlerinden en yüksek seviye olan 5 yıldızı alacak şekilde tasarlandı. 7 hava yastığı, dayanıklı ve sağlam altyapısıyla her türlü yol koşulunda güvenli bir sürüş sağlayacak. Otomobil, trafik işareti algılama sistemiyle birlikte çalışan dur-kalk fonksiyonlu akıllı adaptif hız sabitleyici, akıllı şerit takip sistemi ve şeritten ayrılma ikazı gibi özellikler sunacak. Ayrıca, “yoğun trafik pilotu” asistan özelliğine de sahip olacak.

Sonuç

Togg T10F, tasarımı, menzili ve özellikleri ile Türkiye’nin en iddialı elektrikli otomobillerinden biri olacak. Otomobilin, özellikle uzun menzilli bir elektrikli otomobil arayan kullanıcılar tarafından tercih edilmesi bekleniyor. T10F, 2025 yılının mart veya nisan ayında önce Türkiye’de satışa sunulacak. T10X gibi Avrupa’da da satışa çıkması bekleniyor. T10F’nin ardından 2032 yılına kadar 1 milyon adet doğuştan elektrikli akıllı cihaz üretmeyi planlıyor.

KAYNAK: TOGG