Birleşik Krallık girişimi, NCC, CPI, SHD Composites, Scott Bader ve Polestar ile birlikte biyokütle yan ürününü otomotiv plastikleri, reçineler ve kompozitler için lignine dönüştürmek için çalışacak.

Sürdürülebilir teknoloji inovatörü Sonichem (eski adıyla Bio-Sep) liderliğindeki bir konsorsiyum, Innovate UK’nin “Malzeme ve Üretim İçin Kaynak Verimliliği” (REforMM) programından yaklaşık 600.000 £ tutarında fon aldı. Bu finansman, tescilli Sonichem ultrason teknolojisinin geliştirilmesini hızlandıracak ve otomotiv endüstrisinde plastik, reçine ve kompozit üretiminde yaygın olarak kullanılan petrokimyasallara yenilenebilir, uygun maliyetli alternatiflerin üretimini destekleyecek.

“Otomotiv uygulamaları için malzemelere karbon nötr tarımsal ormancılıktan türetilen reçineler” (CARMA) projesi, Sonichem’in ultrasonik işleme tekniğini ilk kez otomotiv uygulamalarına uygulayacak. Patentli yaklaşım, ormancılık operasyonlarından ortaya çıkan biyokütle yan ürünü olan talaşı yüksek kaliteli lignine dönüştürüyor. Bu yenilenebilir malzeme daha sonra biyo bazlı platform kimyasallar için temel oluşturacak ve şu anda çeşitli araç bileşenlerini üretmek için kullanılan geleneksel petrokimya kökenli malzemelere yeşil alternatifler sunacak.

Bu girişim, teknoloji inovasyon katalizatörü CPI, National Composites Centre (NCC), Scott Bader, SHD Composites ve Polestar ile işbirliği içinde yürütülüyor. Her endüstri lideri, kendi uzmanlık bilgisini ve uzmanlığını katkıda bulunmaktadır. Özellikle, CPI, Sonichem teknolojisinin yaygınlaşmasını destekleyecek; Scott Bader, yüksek performanslı, sürdürülebilir kompozit reçine formülasyonlarının geliştirilmesine öncülük edecek ve NCC, SHD Composites ve Polestar, birlikte bu yeni malzemelerin otomotiv iç mekan uygulamaları için potansiyelini keşfedecekler.

CARMA projesi, Birleşik Krallık hükümetinin kaynak açısından verimli, sürdürülebilir endüstriyel malzemelere odaklanmasıyla uyumlu olup, Birleşik Krallık’ın şu anda yılda yaklaşık 250-260 milyon £ tutarındaki ithal kompozit malzemelere olan bağımlılığını önemli ölçüde azaltmayı amaçlamaktadır. Innovate UK’dan yeni alınan finansman, uluslararası konsorsiyuma Birleşik Krallık’ta güçlü ve yenilenebilir bir lignin tedarik zinciri oluşturma ve otomotiv endüstrisini net sıfır bir geleceğe yönlendiren ve ülkenin biyoekonomisini artıran sürdürülebilir plastik ve reçinelerin formülasyonunu hızlandırma imkanı sağlayacaktır.

KAYNAK: https://sonichem.com/sonichem-leads-600k-innovateuk-funded-consortium-for-sustainable-automotive-materials/