Önemli teknoloji kuruluşları arasında yer alan Schaeffler ve Mobileye, otonom ulaşım konseptlerini iki yıl içerisinde kullanıma sunacak.

Otomotiv ve endüstriyel tedarikçi Schaeffler, Intel’in yan kuruluşu Mobileye ile birlikte otonom araçları sanayileştirmek istiyor. Bir basın açıklamasına göre, şirketler 2023’ten itibaren otonom ulaşım çözümlerini etkinleştirecek.

Schaeffler AG Otomotiv Teknolojileri Yönetim Kurulu Üyesi Matthias Zink, hızla değişen teknoloji, artan şehirleşme ve mobilite konusunda yükselen toplumsal farkındalığın, otonom insanlar veya lojistik taşıyıcılar gibi alternatif ve yenilikçi kavramlara olan ihtiyacı artırdığını söylüyor. Bu ihtiyacın sürdürülebilir mobilitede belirleyici bir  rol oynadığını ve Mobileye ile yapılan ortaklıkla seri üretime kadar otonom servisler geliştirmek istediklerine de sözlerinde yer veriyor.

Yeni mobilite konseptleri için modüler bir platform olan Schaeffler’in tekerlekli şasisi, kendi kendine sürüş sistemi olarak adlandırılan Mobileye Drive ile birleştirilecek. İki şirketin amacı, kendi kendini süren servisler ve diğer araç ürünleri için 4. seviye tam otomasyon seviyesinde esnek bir platform geliştirmektir.

Mobileye’de mobiliteden sorumlu başkan yardımcısı Johann Jungwirth, Mobileye Drive Sistemi’yle donatılan Schaeffler’in yenilikçi araç platformunun önümüzdeki iki yıl içinde otonom servislerin ve diğer sürücüsüz ulaşım sistemlerinin geniş çapta dağıtımının sağlanacağını duyurdu. Bunlara ek olarak, “Hareketlilik hizmeti sağlayıcıları ve mal taşımacılığı şirketleri, çalışma süreleri ve verimliliği önemli ölçüde artırılabileceğinden, ekonomik olarak uygun olan otonom servislerin tanıtılmasının yolunu açacak.” diyor.

Schaeffler’den Tekerlekli Şasi

Şirketin IAA Mobilite fuarında tanıttığı tekerlekli şasisi, yenilikçi ve sürücüsüz mobilite çözümleri için esnek, ölçeklenebilir bir platform olmasıyla öne çıkarken, insan ve eşya taşımacılığı alanında rol aldığı göreviyle dikkat çekiyor.

Tekerlekli şasi sisteminde bir e-eksen ve merkezi direksiyon aracılığıyla, basit bir aktarma organından dört köşe modülünün kullanımına kadar birçok farklı varyant uygulanabilmektedir. Ayrıca, köşe modüllerinin her biri 90 dereceye kadar direksiyon açısına izin veriyor.

Kendinden Tahrikli Sistem: Mobileye Drive

Intel yan kuruluşu Mobileye’ye göre sistem, otonom sürüş için anahtar teslim bir çözüm. Karayolu trafiğinde güvenli kullanım için kameralar, radar ve lidar birleştirildiği bu sisteme küresel yol ağının bir haritasının oluşturduğu Mobileye Yol Deneyimi Yönetimi yardımcı oluyor. Bununla birlikte, küresel olarak kullanılacak olan sistemde yer alan haritalar düzenli olarak güncellenmektedir.

KAYNAK: https://www.automobil-industrie.vogel.de/schaeffler-und-mobileye-planen-autonome-fahrzeugplattform-fuer-das-jahr-2023-a-1053853/?cmp=nl-255&uuid=5973473d9f0130b642c7b50fc271df12