Yeni kalitedeki bileşikler, yüksek performanslı standart kısa cam elyaf malzemeleri geride bırakıyor. Sabic, zorlu otomotiv kaput altı, dış ve iç kompozit uygulamaları için gelişmiş performans ve işleme sunan iki yeni kısa cam elyaf takviyeli polipropilen (PP) bileşiğini piyasaya sürüyor.

Yeni bileşikler, G3430X ve G3440X, erime akışı, çekme ve bükülme mukavemeti ve bükülme modülü açısından yüksek performanslı standart kısa cam elyaf malzemeleri geride bırakarak braketler, koltuk yapıları ve orta konsollar gibi otomotiv yapısal bileşenleri için performans çıtasını yükseltmek için yeni fırsatlar sağlayacak. Ayrıca ince cidarlı özellikleri sayesinde her iki malzeme de daha düşük kütle ve ağırlığa sahip parçalar tasarlamak için kullanılabilir.

Sabic ETP ve Pazar Çözümleri Genel Müdürü Abdullah Al-Otaibi, “Kısa cam elyaf polipropilende sağlam performans ve ince cidar yetenekleri için yeni endüstri kriterleri belirliyoruz ve artan otomotiv gereksinimleri karşısında kritik avantajlar sağlıyoruz.” diyor.

G3430X sınıfı %30 ve G3440X %40 kısa cam elyaf içeriğine sahiptir. Her ikisi de yapısal parçalarda optimum performans için iyi bir sertlik ve darbe dengesi sunar. G3440X, G3430X’ten daha yüksek derecede sertlik ve daha fazla yoğunluk sağlar. Ayrıca, bileşikler bazı düşük sıcaklık uygulamalarında uzun cam elyaf PP’nin uygun maliyetli bir şekilde değiştirilmesi için aday olabilir.

Her iki Sabic PP bileşiği de standart siyah ve doğal renklerde mevcuttur ve ayrıca özel renkte de olabilir.

KAYNAK: https://www.innovationintextiles.com/sabic-pp-compounds-for-lower-mass-and-weight/